Sport i fitness

Joga sposobem na walkę z napięciowym bólem głowy. Wystarczy kilka minut, aby poczuć ulgę

Sport i fitness

Aktualizacja:

Stres jest stałym elementem życia. Towarzyszy nam w pracy, w domu, w codziennych obowiązkach. Wraz z nim zazwyczaj pojawia się niechciany i nieprzyjemny towarzysz - ból głowy, któremu często towarzyszy uczucie napięcia. Jak z nim walczyć? Jednym ze sposobów na rozluźnienie może być joga. Basia Tworek pokazała kilka spokojnych ruchów, które może wykonać każdy z nas.

Joga na napięciowe bóle głowy

Aby praktykować jogę, nie trzeba być wyjątkowo rozciągniętym. Co więcej, sporo ćwiczeń możemy wykonać odprężając się w zaciszu domowym. Nauczycielka jogi Basia Tworek wyznaje bardzo ważną regułę:

Jeżeli w którejś pozycji czujesz się źle, niekomfortowo, to z niej wyjdź. Jeżeli w którymś momencie poczujesz, że chcesz poleżeć i odpocząć - znajdź dla siebie wygodną pozycję

Czyli - nie próbujmy robić niczego na siłę.

Joga jest świetnym sposobem na różnego rodzaju bóle głowy - szczególnie na te, które są związane z czynnikiem stresowym. Wystarczą zaledwie cztery minuty, aby poczuć znaczną ulgę.

Każdy wykonywany ruch ma nas rozluźnić. Praktyka stworzona przez joginkę zawiera zarówno kołysanie, jak i przeciąganie.

Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać uważnie i w synchronizacji z wydłużonym, spokojnym oddechem. Mają być odpoczynkiem i przyjemnością.

Basia proponuje dwie rzeczy, które mogą wspomóc w praktyce jogi. To:

  • koc - aby było milej i bardziej komfortowo
  • kostka do jogi lub roller

Wszystko w celu miękkości i poczucia "lekkiej" głowy.

Ból głowy - rodzaje

Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, na którą narzeka wiele osób. Wśród nich wyróżniamy:

  • bóle samoistne : migreny, bóle klasterowe i napięciowe bóle głowy
  • bóle wtórne (objawowe).

Napięciowe bóle głowy dotykają najczęściej dorosłe kobiety - pomiędzy 25 a 35 rokiem życia. Mogą mieć różne pochodzenie i obraz kliniczny.

Dla wszystkich osób, które chciałyby wypróbować dłuższą wersję rozluźniającej jogi, publikujemy też dodatkowe, uzupełniające wideo od Basi Tworek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Pozostałe wiadomości