Sport i fitness

Jak zabezpieczyć ciało przed urazami na stoku? "To nas powinno ochronić przed bólem"

Sport i fitness

Autor:
Sabina
Zięba
Bezpieczeństwo na stoku

Sezon narciarski i snowboardowy trwa w najlepsze, jednak trzeba wiedzieć, jak wyposażyć się na stok, by zagwarantować sobie bezpieczeństwo. Co zrobić, by uniknąć zagrożeń? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli instruktor snowboardu Jakub Wujcik oraz specjalistka okulistyki dr n. med. Anna Ambroziak.

Ochrona głowy i wzroku na stoku

Zagrożeń na stoku jest wiele - od nieuważnych zjeżdżających po trudne górskie warunki pogodowe czy oślepiające słońce. Przed upadkami może ochronić dobrze dobrany kask, jednak dużej ochrony wymagają także oczy. Zimą bowiem od śniegu odbija się znaczna część światła - w tym promieniowanie UV, przez co nasz wzrok jest bardziej narażony. Warto zatem kolor szybek okularów dobierać do panującej pogody - im bardziej słonecznie, tym szybka powinna być ciemniejsza

- Kask jest najważniejszą częścią naszego ubioru narciarskiego czy snowboardowego, bo głowa to jest nasz najważniejszy narząd. (...) Dobór kasku jest najważniejszy. Niestety przy kaskach wygląda to tak, że im droższy, tym jest lepszy - jest lżejszy i bardziej dopasowany. (...) Warto zainwestować w swoje zdrowie - radził Jakub Wujcik w Dzień Dobry TVN.

Ochraniacze na stok

Drugą najważniejszą rzeczą jest ochrona kręgosłupa. Świetnie sprawdza się do tego tzw. żółw, czyli ochraniacz, który wygląda jak koszulka, ale z tyłu jest wyposażony w podłużny sztywny element chroniący kręgosłup. Dobrze dopasowany nie powinien ograniczać ruchów. Podczas jego zakupu warto konsultować się ze sprzedawcą i nie zamawiać go przez Internet. Istotne są także ochraniacze na biodra i kość ogonową, a także nadgarstki.

- Dla osób początkujących są też spodenki ochronne. Bo wiele urazów to oczywiście kość ogonowa i biodra, a jest bardzo dużo upadków - zwłaszcza na snowboardzie na początku. I to nas powinno ochronić przed bólem. (...) Nadgarstki to najczęstszy uraz i na nartach i na snowboardzie. Ochraniacz na nadgarstki bardzo nam się przyda na początku - tłumaczył w naszym programie instruktor snowboardu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości