Sport i fitness

Czym jest bikini fitness? Jak trenować, aby przygotować się do zawodów?

Sport i fitness

Aktualizacja:
Bikini fitness

Bikini fitness należy do kategorii sportów sylwetkowych. Panie biorące udział w zawodach muszą zaprezentować pięknie wyrzeźbione mięśnie, podkreślając jednocześnie swoją kobiecość. Dlatego tak ważny jest odpowiednio opracowany trening.

Aby właściwie przygotować się do zawodów bikini fitness, należy również przestrzegać specjalnej diety, wybrać odpowiedni strój oraz skorzystać z szeregu zabiegów kosmetycznych. Jakie są zasady i wymagania konkursów bikini fitness?

Dieta i trening bikini fitness – jak zacząć?

Zawodniczki bikini fitness muszą przede wszystkim w odpowiedni sposób wyrzeźbić swoje ciało. Na czym to polega? Uczestniczkom tego typu konkursów dość daleko do kulturystek czy nawet pań prezentujących się na zawodach fitnessu sylwetkowego. Bikini fitness to przede wszystkim kobiecość, a zbudowana dzięki treningom i diecie muskulatura ma podkreślać kobiece kształty. Niezwykle ważne są tu również proporcje oraz symetria ciała.

Panie, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z bikini fitness, powinny skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, głównie trenera personalnego oraz dietetyka. Najlepiej wybrać tych, którzy mają już doświadczenie w przygotowywaniu zawodniczek tej dyscypliny. W szczególności dotyczy to trenera. W bikini fitness liczy się przede wszystkim równomierne kształtowanie różnych partii ciała. Dlatego trener powinien umieć ocenić sylwetkę przyszłej uczestniczki konkursu i ułożyć plan ćwiczeń w sposób zapewniający optymalny efekt, czyli najmocniej rozbudowujący te partie ciała, które najbardziej tego potrzebują.

Chociaż wymagania na zawodach bikini fitness co do masy mięśniowej nie zakładają tak silnej jej rozbudowy jak w przypadku innych sportów sylwetkowych, nie oznacza to, że trening jest mniej intensywny. Wręcz przeciwnie, poza rzeźbieniem mięśni należy pamiętać również o ćwiczeniach aerobowych, by ciało było nie tylko umięśnione, lecz także smukłe. Zawodniczki podczas treningów często posiłkują się także tańcem pole dance, który doskonale wpływa na rzeźbę mięśni oraz podkreślenie atutów kobiecej sylwetki.

Kategorie w zawodach bikini fitness mogą się zmieniać w zależności od ustaleń organizującej konkurs federacji. Najczęściej uczestniczki dzielone są na grupy według wieku i wzrostu.

Stroje bikini fitness – o czym pamiętać przed zawodami?

Jako że na zawodach bikini fitness ważna jest kobiecość uczestniczek, sędziowie oceniają nie tylko samą sylwetkę, lecz także stroje, fryzury czy makijaż. Liczą się najdrobniejsze detale, dlatego również w tych kwestiach zawodniczki korzystają z usług profesjonalistów.

Jedną z podstawowych rzeczy jest wybór właściwego kostiumu do bikini fitness, w którym kobieta zaprezentuje się na scenie. Zasady konkursu określają niektóre szczegóły stroju, np. musi być dwuczęściowy, a dół bikini powinien mieć kształt litery V i zakrywać jedną trzecią pośladków. Nie ma natomiast szczegółowych wymogów co do materiału, z którego ma być wykonany strój. Przyjęło się jednak, że najlepszy będzie ten z dużą liczbą błyszczących ozdób, które doskonale prezentują się w świetle reflektorów podczas występu zawodniczki na scenie.

Również buty do bikini fitness powinny być dobrane według reguł. Zazwyczaj zawodniczki decydują się na obuwie na wysokim obcasie, które pozwala dodatkowo podkreślić rzeźbę ciała. Należy jednak pamiętać, że wysokość obcasa nie powinna przekraczać 12 cm, a grubość podeszwy nie może wynosić więcej niż 1 cm. Zwykle zakazane są buty na platformie. Jako że obuwie również jest częścią kostiumu bikini fitness, zawodniczki najczęściej decydują się na te zdobione. Dopełnienie wizerunku może stanowić połyskująca biżuteria, w szczególności pierścionki oraz kolczyki.

Przygotowania do zawodów bikini fitness obejmują również wiele zabiegów kosmetycznych. Uczestniczki powinny móc pochwalić się idealnie gładkim ciałem, dlatego często poddają się profesjonalnej depilacji bądź trwałej epilacji laserowej oraz licznym peelingom. Znaczenie ma także opalenizna, która pozwala jeszcze lepiej podkreślić umięśnioną sylwetkę. Najczęściej zawodniczki decydują się na opalanie natryskowe lub użycie bronzera. Dodatkowe wtarcie w ciało oliwki tuż przed zawodami jeszcze bardziej podkreśla pożądany efekt. W jego uzyskaniu dodatkowo pomaga technika odwodnienia organizmu przed konkursem, co w szczególny sposób wydobywa zarys mięśni.

Podczas zawodów bikini fitness oceniane są również inne elementy wyglądu, w tym takie szczegóły, jak fryzura czy makijaż. Make-up najczęściej jest mocny i połyskujący, aby był jak najlepiej widoczny na scenie.

Przygotowania do zawodów bikini fitness wymagają wiele czasu i poświęcenia, a także pieniędzy. Jednak rezultaty, które zawodniczki prezentują na scenie, są naprawdę imponujące.

Przykładowy trening siłowy. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości