Sport i fitness

Jaką muzykę do ćwiczeń wybrać?

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta podnosi sztangę na siłowni

Efektywność treningów możemy zwiększyć nie tylko za pomocą dobrze dobranych ćwiczeń, ale także odpowiedniej muzyki, która dodaje motywacji. Energetyzujące utwory sprawią, że nasz pobyt na siłowni (również tej domowej) stanie się przyjemniejszy, a wysiłek mniej odczuwalny.

Odpowiednio dobrana muzyka do ćwiczeń jest bardzo ważna z punktu widzenia naszej fizjologii i cech psychologicznych. O tym, czy rzeczywiście dobrze się nam ćwiczy przy danej piosence, decyduje BPM (z ang. "beats per minute"), czyli uderzenia na minutę, a także rytm, muzyka, a nawet słowa i konkretny wykonawca. Jak dobrać muzykę do ćwiczeń fitness lub na siłowni i jakie tempo wybrać? Podpowiadamy.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Muzyka do ćwiczeń fitness: jak się zmotywować?

Muzyka do ćwiczeń w domu, zwłaszcza w przypadku ćwiczeń fitness, jest bardzo ważna, ponieważ ma działanie motywujące i może dodać nam energii. Motywująca muzyka do ćwiczeń ma ogromne znaczenie właśnie w przypadku ćwiczeń w domu, z których można łatwiej zrezygnować niż z zajęć w klubie fitness lub na siłowni – fitness w domu nie wiąże się bowiem ze zobowiązaniami wobec znajomych, z którymi się umówiliśmy ani ze stratą pieniędzy na karnet, z którego nie korzystamy. W przypadku ćwiczeń w domu część z nas, zamiast słuchać muzyki, koncentruje się na głosie trenerki lub prezenterki ćwiczeń i patrzy w ekran telewizora lub komputera. Zdarza się jednak, że wszystkie uwagi trenera znamy na pamięć, więc lepiej zmotywować się świetną muzyką.

Wybierając motywującą muzykę do ćwiczeń, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • własne upodobania związane z konkretnym gatunkiem muzyki, wykonawcą, rytmem;
  • BPM, czyli uderzenia na minutę: im większa liczba BPM, tym szybsza jest dana melodia; BPM możemy sprawdzić za pomocą specjalnego programu lub aplikacji, np. beatsperminuteonline.com;
  • szybsza muzyka jest lepsza do ćwiczeń fitness i na siłownię, natomiast w przypadku jogi czy baletu lepiej postawić na wolniejsze, klasyczne melodie.

Energiczna muzyka do ćwiczeń może dodać nam chęci do kolejnych wyzwań i sprawić, że będziemy wykonywać nasze ćwiczenia z radością.

Muzyka do ćwiczeń na siłowni

Badania naukowe przeprowadzone na uniwersytecie w Londynie dowiodły, że w przypadku ćwiczeń na siłowni największe znaczenie ma powtarzalność rytmu lub słów. Najlepsze wyniki sportowe można uzyskać przy muzyce o tempie 120–140 uderzeń na minutę.

Zdaniem badaczy wyróżnia się kilka rodzajów najlepszego BMP w zależności od wykonywanych ćwiczeń – na przykład:

  • w przypadku dynamicznego marszu najlepiej sprawdzi się rytm 135–140 BPM;
  • do biegania najlepszy będzie rytm 145–170 BPM;
  • w przypadku jazdy na rowerze najlepiej wybrać piosenki z BPM w granicach 130–140.

Biegając na bieżni, podnosząc ciężary lub jeżdżąc na rowerku stacjonarnym, łatwo można stracić tempo i wybić się z rytmu. Dlatego też ogromne znaczenie ma odpowiednio dobrana muzyka do ćwiczeń na orbitreku lub na bieżni. Na siłowni nie bez powodu zwykle puszcza się piosenki klubowe, które mają nas zachęcić i zmotywować do wysiłku.

Muzyka powinna przede wszystkim wpadać w ucho, ponieważ zdaniem badaczy nasz mózg przykłada mniejszą wagę do zmęczenia fizycznego i koncentruje się na melodii. Oczywiście, jeżeli nie lubimy danej piosenki, denerwuje nas konkretna melodia, wykonawca czy rytm, to zdecydowanie nie warto ćwiczyć przy takiej muzyce. Spora część osób ćwiczących na siłowni przynosi ze sobą słuchawki i odtwarza muzykę ze smartfonu czy iPoda. W ten sposób ćwiczący sami mogą wybierać swoje ulubione dźwięki. Na platformie Spotify możemy znaleźć specjalnie utworzone playlisty, których celem jest podniesienie motywacji do biegania czy do podnoszenia ciężarów.

Możemy także zdecydować się na muzykę do ćwiczeń z odliczaniem, która sprawi, że skoncentrujemy się na liczbie powtórzeń lub na czasie pozostałym do zakończenia treningu.

Muzyka do ćwiczeń baletowych

W przypadku ćwiczeń baletowych zwykle to prowadzący wybiera muzykę, do której mamy ćwiczyć konkretny układ. Wśród najpopularniejszych utworów możemy wymienić "Jezioro łabędzie", "Le Cygne", "Dziadek do orzechów: Taniec wieszczki cukrowej". Jeżeli nie znamy jeszcze dobrze utworów baletowych, to na YouTube możemy znaleźć bardzo dużo składanek. Dobrym pomysłem jest także zakup płyty z muzyką baletową lub znalezienie odpowiedniej playlisty na Spotify.

Muzyka do ćwiczeń dla dzieci

W przypadku ćwiczeń z dziećmi muzyka pełni rolę energetyzującą i związana jest z dobrą zabawą. Dla maluchów możemy wybierać nie tylko piosenki dziecięce, ale także energetyczne kawałki, które dają dobrą energię, np. "Happy" Pharrella Williamsa czy "Shake it off" Taylor Swift. Możemy także zdecydować się na polskie utwory, ponieważ połączenie muzyki, ruchu i śpiewu może sprawić, że nie tylko dziecko, ale także rodzice, będą się świetnie bawić. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

Pozostałe wiadomości