Sport i fitness

Mateusz Pietsch - polski trener, który wie, jak wychować geniusza na miarę Messiego

Sport i fitness


Mateusz Pietsch to trener piłki nożnej, który prowadzi klub sportowy w Wielkiej Brytanii. Właśnie wydał książkę "Czy mieszka z nami Messi?", która stanowi skondensowaną dawkę wiedzy z zakresu rozwoju sportowego. O swojej pracy z młodzieżą opowiedział Annie Senkarze.

Mateusz Pietsch - marzenie o byciu trenerem

Mateusz Pietsch pochodzi z niewielkiej miejscowości pod Zieloną Górą i tam właśnie zaczął trenować piłkę nożną. Poważniejsze granie zaczęło się jednak, gdy przeszedł do UKP Zielona Góra. Z klubem odnosił duże sukcesy na poziomie ligi wojewódzkiej i w turniejach ogólnopolskich. Niestety w liceum Mateusz doznał poważnej kontuzji, która przekreśliła jego zawodniczą karierę.

Aby na dobre nie rezygnować z piłki nożnej, szybko zdecydował, że chce się kształcić jako trener. Poszedł więc na odpowiedni kurs, a po studiach na kierunku nauczycielskim uczył się również psychologii sportowej. Zdobywał także doświadczenie, gdzie było to tylko możliwe. Był m.in. we włoskim Empoli i pracował w młodzieżowych klubach w Stanach Zjednoczonych.

Szkółka dla dzieci

Ostatecznie Matuesz osiedlił się w Anglii. Tam kilka lat temu założył szkółkę White Eagles FC, w której szkoli dzieci w wieku od lat 3 do 12.

Ten pomysł dojrzewał już bardzo długo, zanim przyjechałem do Wielkiej Brytanii. Tutaj wykorzystałem, że jest dość duża obecność Polonii

- powiedział Pietsch.

Obecnie w klubie trenuje 80 zawodników, podzielonych na siedem drużyn. Mateusz ma nadzieję, że wielu z nich zajdzie bardzo daleko. Jego zdaniem mają na to szansę na pewno ci z nich, którzy będą ciężko ćwiczyli, bo to jest ważniejsze od talentu.

Dla dzieci mam jedną radę: trening, trening i jeszcze raz trening, a dla ich rodziców - dużo cierpliwości

- podsumował Mateusz.

>>> Zobacz także:

Królowa Paryża została Wilczycą. Katarzyna Kiedrzynek i jej transfer do VfL Wolfsburg

Józef Kurzeja - gwiazda futbolu ordynatorem w niemieckiej klinice: "W sercu pozostałem zawsze Polakiem"

Piłkarz, który gra o ludzkie życie: "Gdy komuś pomogę, to tak jakbym strzelił bardzo ważną bramkę"

Autor: Iza Dorf

Reporter: Anna Senkara

Pozostałe wiadomości