Sport i fitness

Maja Śmietana mistrzynią świata w wakesurfingu. "To niesamowite uczucie"

Sport i fitness

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Wakesurfing – Maja Śmietana mistrzynią świata

Wakesurfing to sport wodny, który na świecie cieszy się sporą popularnością. W Polsce mało kto o nim słyszał. Jednak dzięki Mai Śmietanie to może się zmienić. Dziewczyna wygrała właśnie mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Na czym właściwie polega wakesurfing? Jak zaczęła się jej przygoda z tym sportem? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

Maja Śmietana mistrzynią świata w wakesurfingu

Wakesurfing to sport wodny zbliżony do surfingu. - Nie potrzebujemy jednak dużych fal na oceanie. Wystarczy zbiornik wodny i specjalnie przystosowana motorówka. Nabiera ona wody, dzięki czemu wytwarza falę. Jeśli łódka się odpowiednio rozpędzi, to będzie ona naprawdę duża i możemy się poczuć jak prawdziwi surferzy - mówiła w Dzień Dobry TVN, Maja Śmietana.

Osiemnastolatka wygrała właśnie mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Co ciekawe, jest pierwszą Europejką, która stanęła na najwyższym miejscu na podium. - To niesamowite uczucie i zupełnie się tego nie spodziewałam. Przepaść między nami a Stanami Zjednoczonymi jest ogromna. Zawodnicy z USA mogą trenować niemal przez cały czas. Ja mogę to robić jedynie w okresie wiosennym oraz letnim - dodała.

Jak zaczęła się przygoda Mai Śmietany z wakesurfingiem?

Maja Śmietana swoją przygodę ze sportem zaczęła od jazdy na nartach. Później tata zaproponował, aby spróbowała swoich sił w wakeboardzie. - Z czasem zaczęłam podglądać w Internecie wakesurfing i to, jak ludzie trenują. Początkowo to miała być tylko zabawa i dodatek. Jednak po pierwszych zawodach we Włoszech poczułam, że to jest właśnie mój sport - mówiła.

Warto dodać, że wakesurfing to stosunkowa młoda dyscyplina sportu. Do tego w Europie mało kto o niej słyszał. - Kiedy Maja powiedziała, że właśnie tym chce się zajmować, otworzyliśmy kopalnię wiedzy, jaką jest internet i zaczęliśmy szukać wskazówek, podpowiedzi czy filmów z udziałem najlepszych zawodników. Z tego się uczymy - mówił w Dzień Dobry TVN Paweł Śmietana, trener i tata Mai.

Jak wyglądają treningi Mai? Gdzie i jak ćwiczy, kiedy wejście do wody nie jest możliwe? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości