Sport i fitness

Sportsmenka z głową w chmurach. "Nigdy nie przestanę skakać"

Sport i fitness

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Z głową w chmurach
Z głową w chmurach Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNZ głową w chmurach

Maja Kuczyńska jest zawodniczką indoor skydivingu. Podczas jednego weekendu zdobyła mistrzostwo Europy w indoor skydivingu, a także stanęła na podium Pucharu Świata. Jak zaczęła się jej przygoda z tym niezwykłym sportem? Czy każdy - niezależnie od wieku - może trenować powietrzne akrobacje? O tym sportsmenka opowiadała w Dzień Dobry TVN.

Indoor skydiving. Co to za sport?

Maja Kuczyńska jest zawodniczką indoor skydivingu. - Trenuję od 12 lat. Każda osoba inaczej reaguje na to powietrze, [...], jest to możliwe, żeby dojść do poziomu światowego, powiedzmy tak w 5 lat - mówiła w Dzień Dobry TVN Maja Kuczyńska. Zawodniczka przyznała, że po zakończeniu szkoły uznała, że to właśnie z tym sportem chce związać swoją przyszłość. - Nie miałam planu B. Chodziłam na studia, [...], po roku uznałam, że nie miałabym możliwości, żeby wyjeżdżać tak często i robić tylu fajnych rzeczy, gdybym kontynuowała. Więc nie kontynuowałam. Wolę latać - przyznała nasza rozmówczyni.

Warto dodać, że są dwa rodzaje skydivingu - zamknięty, czyli w tunelu aerodynamicznym oraz otwarty, czyli skok ze spadochronem. - Jest to bardzo podobne. Praktycznie wszystko, co się umie w tunelu, będzie się dało przełożyć, praktycznie tak samo, do skoku. Tylko oczywiście przeszkadza trochę plecak, nie można się tak wyginać do tyłu - mówiła.

Indoor skydiving. Co ocenia się podczas zawodów?

- To jest troszeczkę skomplikowane. Po prostu chodzi w większości o to, żeby układ był trudny, żeby był ładny. Taki efekt wow jest nawet oceniany. Więc często trzeba wybierać fajną muzykę - mówiła zawodniczka. Maja Kuczyńska podczas jednych zawodów dostała najwyższą ocenę w historii za wykonanie akrobacji. - Mamy takie rundy z ruchami wymaganymi, wszyscy robią te same. Pierwszy raz w historii zawodów mieliśmy 10 punktów na 10 od wszystkich sędziów. Są reguły: trzeba być na linii i trzeba mieć specyficzny układ ciała. Udało mi się zrobić tak, żeby być tam, gdzie dokładnie powinnam była być - mówiła.

W ocenie zawodniczki skydiving to sport praktycznie dla każdego. Nie ma też dolnej granicy, gdy należy zakończyć przygodę z tą dyscypliną. - Myślę, że nigdy nie przestanę skakać, bo to jest moja wielka pasja. W skokach nie ma czegoś takiego, jak być zbyt starym, [...] są osoby, które mają powyżej 50. i dalej robią magiczne rzeczy - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości