Sport i fitness

Łyżworolki dla dzieci – regulowane czy 2w1?

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziewczynka jedzie na łyżworolkach

Łyżworolki dla dzieci to sprzęt, który powinien być odpowiednio dopasowany do stopy użytkownika. Tylko wtedy dziecko zyskuje pełną kontrolę na wykonywanymi ruchami. Znaczenie ma również wielkość kół łyżworolek i zastosowane łożyska.

Dla dzieci idealne są łyżworolki regulowane, które starczą na wiele sezonów. Dodatkowo można kupić dla dzieci łyżworolki 2w1, które dają możliwość wymiany płozy z kołami na łyżwę do jazdy na lodzie.

Łyżworolki dla dzieci – jakich nie wybierać?

Łyżworolki (wrotki jednośladowe) to popularny gadżet sportowy, który dostępny jest w wielu rozmiarach. W przypadku dorosłych łyżworolki to świetny sposób na poruszanie się po mieście. Regularne używanie tego sprzętu pozwala pozbyć się zbędny kilogramów. Poza tym łyżworolki umożliwiają doskonalenie koordynacji i równowagi. Tymczasem dla dzieci to również sposób na dobrą zabawę. Jakie wybrać łyżworolki dla dzieci? Taka decyzja powinna być przemyślana i odpowiedzialna, zwłaszcza gdy sprzęt ma być używany przez dziecko. Stojąc przed tego rodzaju wyborem należy wziąć pod uwagę szybkość jazdy, rodzaj zapięć, jak i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, które sprawią, że jazda na rolkach będzie łatwa, przyjemna i bezpieczna. Kupujący łyżworolki rodzic nie powinien kierować się ceną. Oszczędzanie na sprzęcie może być niebezpieczne. Tanie, słabe łyżworolki dla dzieci miewają wadliwą konstrukcję, która może być przyczyną wykrzywiania się nóg w kostkach. Poza tym sprzęt złej jakości może zniechęcić dziecko do doskonalenia techniki jazdy.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Idealne łyżworolki dla dzieci

Pierwsze łyżworolki dla dzieci to modele przystosowane do nauki jazdy. Dopiero później kupuje się takie, które pozwalają na osiągnięcie większej szybkości. Rodzice, którzy planują zakupić łyżworolki dla dzieci w sklepie internetowym, powinni znaleźć taki sam model w sklepie stacjonarnym. Warto przymierzyć sprzęt, ponieważ różni producenci stosują indywidualne standardy rozmiarów. Zakup łyżworolek w oparciu o rozmiar buta dziecka może okazać się nie najlepszym pomysłem. Zaleca się, aby zacząć od zmierzenia stopy dziecka od krawędzi pięty do czubka najdłuższego palca. Niektórzy producenci dodatkowo podają inne wymiary. Taka skrupulatność pozwoli na lepsze dopasowanie łyżworolki i zagwarantuje komfort jazdy. Ważne, aby na stopę dziecka w trakcie jazdy nie działała żadna siła. Układ kostny dzieci jest miękki i plastyczny, przez co łatwo doprowadzić do wszelkiego rodzaju deformacji. Znaczenie ma również sztywność łyżworolki na poziomie kostki. Ten obszar musi być na tyle stabilny, by utrzymać równowagę i zmniejszyć ryzyko upadku. Dopasowana łyżworolka daje większą kontrolę nad sprzętem. Polecane zapięcie to klamra, ponieważ pozwala dostosować szerokość łyżworolki o kostki dziecka. Należy zwrócić uwagę również na średnicę kółek, która w łyżworolkach dla dzieci nie powinna być większa niż 70 mm. Małe koła to wolniejsza jazda. Kolejną cechą, która zasługuje na uwagę, jest miękkość kółek. Wpływa ona na szybkość jazdy (miękkie koła nie pozwalają na osiągnięcie zawrotnych szybkości). Duże znaczenie mają łożyska. Dla najmłodszych najlepiej wybierać łyżworolki wyposażone w łożyska kulkowe 608Z lub 688, z kolei dla starszych dobre będą łożyska ABEC bądź SG. Poszczególne modele łyżworolek różnią się między sobą rodzajem zastosowanej płozy. Do nauki jazdy doskonałe są płozy kompozytowe tłumiące drgania podczas jazdy. Żadne łyżworolki nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa, jeśli w trakcie jazdy dziecko nie ma na sobie kasku. Musi on być dopasowany do wielkości głowy, nie może spadać na oczy i ograniczać widoczności. Warto wybrać model wyposażony w specjalne otwory umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Razem z łyżworolkami należy zakupić także ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie. By zakup był łatwy,, w ofercie niektórych sklepów znajdują się zestawy składające się z łyżworolek i reszty niezbędnego wyposażenia.

Rodzaje łyżworolek dla dzieci

Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów łyżworolek dla dzieci. Można wybierać spośród rolek rekreacyjnych, szybkościowych, freestylowych, hokejowych, agresywnych. Jednak dla dzieci najlepsze są łyżworolki regulowane – dość wolne i tym samym doskonałe do nauki jazdy. Łyżworolki dla dzieci regulowane rosną wraz z dzieckiem, dzięki czemu nie ma potrzeby wymiany sprzętu co roku. Tego rodzaju łyżworolek nie powinni używać dorośli. Coraz więcej zwolenników mają łyżworolki dla dzieci 2w1, które dają możliwość wymiany klasycznej łyżworolki na łyżwę. W ten sposób zakupiony sprzęt można używać przez cały rok. Dostępne są również modele 3w1 pozwalające na zamianę łyżworolki na wrotkę lub rolko-wrotkę oraz łyżworolki 4w1, umożliwiające jazdę na klasycznej łyżworolce, rolko-wrotce w układzie 3-kołowym, wrotce oraz łyżwie hokejowej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anna Kraynova/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości