Trening boksu z Justyną Żełobowską. "Naprawdę można się zmęczyć. Pracuje całe ciało"

Sport i fitness

Aktualizacja:

Kobiet w boksie jest coraz więcej. Jedną z nich jest Justyna Żełobowska, była zawodniczka boksu olimpijskiego, a aktualnie trenerka. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o kobiecym obliczu tej dyscypliny sportu oraz przygotowała krótki trening.

Justyna Żełobowska zaczęła trenować w wieku 13 lat. Jej pierwsze rękawice schowała babcia, która nie chciała, by wnuczka boksowała. – Dalej są gdzieś w czeluściach babci rzeczy. Później się z tym pogodziła, ale rękawic dalej nie odzyskałam - zażartowała.

Młoda zawodniczka odniosła sukces. Stoczyła ponad 80 walk i zdobyła dwa medale mistrzostw Europy. Choć swoją karierę już zakończyła, to ze sportem się nie rozstała. Dziś uczy innych. Trenuje zarówno kobiety jak i mężczyzn, u których stara się zaszczepić pasję. Tym samym udowadnia, że to sport dla każdego.

Kobiece oblicze boksu

Gdy ona zaczynała, była jedyną dziewczyną w sekcji. Obecnie coraz więcej pań próbuje swoich sił na ringu. Ćwiczą zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie. – Dużo kobiet przełamuje się. Nie tylko mowa tutaj o sparingach, ale o elementach boksu, np. w ćwiczeniach. Bokserski trening, to trening wytrzymałościowo-siłowy. Naprawdę można się zmęczyć. Pracuje całe ciało. Mamy cały wachlarz ćwiczeń. Nie tylko cechy motoryczne, względy fizyczne, ale i ćwiczymy koncentrację, czas reakcji, funkcje kognitywne mózgu, więc naprawdę można dużo robić na tym treningu – zapewniła trenerka.

Trening boksu – od czego zacząć?

Wraz z dwiema podopiecznymi Justyna Żełobowska zaprezentowała podstawowe ciosy i pozycje. - Praca w boksie polega na przenoszeniu ciężaru z nogi na nogę. Skręcie bioder, wyciągnięciu maksymalnie rąk w przód, barki też, tak by zakryć brodę. Pierwsze treningi na tym polegają, że uczymy się prostych ciosów. Potem przechodzimy do ciosów koordynacyjnych, uników, czyli obron. Pracuje całe ciało i przede wszystkim głowa – tłumaczyła krok po kroku. Zobacz w materiale wideo trening z Justyną Żełobowską. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Jak odróżnić bunt nastolatka od kryzysu psychicznego? Psychiatra wyjaśnia, jakie mogą występować objawy

Tworzy longboardy ze zużytych skrzynek po owocach. "Chciałem pokazać, że da się coś zrobić ze śmieci"

Wielkie sprzątanie nad Jeziorem Żywieckim. "Chcemy zadbać o nasz piękny zakątek"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący: