Sport i fitness

Joanna Pajkowska. Pierwsza Polka, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portów

Sport i fitness

Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką, która samotnie opłynęła świat wokół trzech wielkich przylądków i to bez zawijania do portów. O swoim rejsie opowiedziała reporterce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze. A do naszego studia zaprosiliśmy aktorkę Dorotę Kamińską i kitesurfera Victora Borsuka, aby zapytać o ich pasję do żeglarstwa. Jak się zaczęła?

Joanna Pajkowska - kapitan jachtowy, ratownik morski, żeglarka, która ma na swoim koncie ponad 200 tysięcy przepłyniętych mil morskich, większość w rejsach samotnych i dwuosobowych. Teraz może do nich dopisać samotny rejs dookoła świata - 216 dni na morzu, 50 tysięcy kilometrów bez zawijania do portów. Tym samym została pierwszą kobietą wśród trzech polskich żeglarzy, którzy dokonali tej sztuki. Wcześniej podobnym wyczynem w historii zapisali się Henryk Jaskuła, Tomasz Lewandowski i Szymon Kuczyński.

>>> Zobacz także:

Szymon Kuczyński. Opłynął świat w łupince

Krzysztof Baranowski: " Ja się nie oglądam za siebie"

Podróż życia, która zamieniła się w życiowy dramat

Polska żeglarka wyszła z portu w Gdyni na początku wrześniu 2018 r., by do rejsu wystartować 23 września z angielskiego Plymouth.

Płynęła w niewielkiej aluminiowej łódce "Fanfan", która została wybudowana na regaty OSTAR w latach 80. ubiegłego wieku. Jacht udostępnił jej niemiecki żeglarz Uwe Röttgering, z którym razem wygrali w 2017 roku słynne regaty TWOSTAR.

Jak żeglarka radziła sobie z samotnością?

Samotność mi nie przeszkadza. Chciałam być sama - jak wychodziło dobrze, to wiedziałam, że to moja zasługa, a jak źle - to tylko moja wina.

- przyznała.

Podczas podróży Joanna musiała zmagać się ze sztormami i wysokimi falami. Największe miały wysokość około 15 metrów. Aby w czasie sztormu nie wypaść za burtę, przypinała się szelkami i smyczą.

Kapitan Pajkowska zakończyła rejs dookoła świata 28 kwietnia 2019 roku, ponownie zawijając do Plymouth Mayflower Marina.

Warto dodać, że polska kapitan już raz opłynęła samotnie świat dookoła. Było to w latach 2008-2009. Rejs był zaplanowany jako non-stop, niestety z powodu silnego sztormu koło Przylądka Dobrej Nadziei musiała schronić się w porcie Elizabeth.

Kapitan Joanna Pajkowska ma w swojej karierze wiele sukcesów żeglarskich, za które otrzymała nagrody i odznaczenia:

  • za samotny rejs dookoła świata 27 marca 2009 Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego przyznał mi najwyższe wyróżnienie naszego związku – Honorową Złotą Odznakę PZŻ;
  • 7 marca 2009 żeglarka otrzymałam międzynarodową nagrodę "Conrady – Indywidualności Morskie", przyznawaną dorocznie przez Bałtyckie Bractwo Wybrzeża za "Indywidualność Morską";
  • "Żeglarz Roku 2009", "Srebrny Sekstant" i pierwsza Nagroda "Rejs Roku 2009";
  • Rejs "Prawie Dookoła Świata" wyróżniony został trzecią Nagrodą "Rejs Roku 2011";
  • w 2013 na uroczystości w Royal Western Yacht Club otrzymała nagrodę "1st Lady" z rąk burmistrz Plymouth. Nagroda ta przyznawana jest dla najlepszej zawodniczki regat;
  • druga Nagroda "Rejs Roku 2013" – za postawę i wynik w regatach OSTAR 2013 na s/y Cabrio2;
  • pierwszą Nagroda "Rejs Roku 2017" i "Srebrny Sekstant" za wygraną (wraz z Uwe Rottgeringiem) w dwuosobowych transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017 na trasie Plymouth – Newport.
  • "Żeglarz Roku 2017" Magazynu Wiatr.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości