Sport i fitness

Gdzie na rower? Oto 20 miast, po których jeździ się najlepiej

Sport i fitness

Stone RFBuena Vista Images/Getty Images

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Spora grupa ludzi w trosce o zdrowie, ale i o środowisko, zamienia cztery kółka na jednoślad. Przybywa też miast, które robią wszystko, aby zachęcić mieszkańców do jazdy na rowerze. Poznaj 20 miejsc, po których jeździ się najlepiej.

Ranking miast przyjaznych rowerzystom

Eksperci z firmy ubezpieczeniowej oferującej polisy komunikacyjne dla rowerzystów przygotowali ranking miast, które są najbardziej przyjazne rowerzystom. Twórcy zestawienia brali pod uwagę wielkość miasta oraz to, gdzie użytkownicy Instagrama najczęściej fotografowali się w czasie rowerowych wypadów. Firma przeanalizowała ponad 350 tysięcy hasztagów. Tak powstał ranking 20 miejsc, w których na rowerze jeździe się najlepiej. Wśród znalazło się także jedno polskie miasto.

Gdzie jeździ się najlepiej?

Pierwsze miejsce w zestawieniu Money Beach zdobyło miasto Chiang Mai w Tajlandii. Cyklistom szczególnie przypadły do gustu zawody rowerowe Inthanon Challenge. Uczestnicy muszą pokonać 47-kilometrową trasę na najwyższy szczyt w Tajlandii – Doi Inthanon o wysokości 2595 m n.p.m.

Drugie miejsce zajęło Miami. W ocenie rowerzystów ogromną zaletą tego miasta jest pogoda. Cały czas jest tam ciepło, dlatego na rowerze można jeździć przez cały rok. Cykliści szczególnie cenią sobie drogę Rickenbacker Causeway (łączy Miami z Key Biscayne) oraz miejski park – Oleta River State Park, który oferuje ponad 24 km tras terenowych. Równie chętnie wybierają ponad 14-kilometrową trasę, która prowadzi wokół jezior Kendall.

Na trzecim miejscu znalazł się Paryż. Po rozbudowaniu ścieżek rowerowych liczba rowerzystów w tym mieście wzrosła aż o 54 proc. Największą popularnością cieszy się trasa od wieży Eiffla do katedry Notre-Dame. Rowerzyści chętnie pokonują też 89,8-kilometrową trasę zwana Boucle Ouest Parisienne, wiedzie ona przez wzniesienia, lasy i rzeki obok mostu Pont Neuf, przecina Pola Elizejskie aż do wieży Eiffla.

Polski akcent

Wśród 20 miast znalazła się także Warszawa. Stolica uplasowała się na 18 pozycji. Rowerzyści najchętniej wybierają rowerowy Szlak Wisły, który wiedzie wzdłuż lewego brzegu Wisły. Odcinek ten liczy 37-kilometrowy. Jadąc nim, można podziwiać wszystkie największe atrakcje stolicy - Łazienki Królewskie, Zamek Ujazdowski, Centrum Nauki Kopernik czy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej. Trasa łączy Powsin z Białołęką i dociera aż pod granicę Puszczy Kampinoskiej, gdzie przecina się z ponad 140 km Kampinoskim Szlakiem Rowerowym.

Miasta najbardziej przyjazne rowerzystom

1. Chiang Mai, Tajlandia;

2. Miami, USA;

3. Paryż, Francja;

4. Bejrut, Liban;

5. Bristol, Wielka Brytania;

6. Cambridge, Wielka Brytania;

7. Barcelona, Hiszpania;

8. Londyn, Wielka Brytania;

9. Dublin, Irlandia;

10. Ateny, Grecja;

11. Amsterdam, Holandia;

12. Kopenhaga, Dania;

13. Bath, Wielka Brytania;

14. Florencja, Włochy;

15. Atlanta, USA;

16. Seattle, USA;

17. Tajpej, Tajwan;

18. Warszawa, Polska;

9. Berlin, Niemcy.

20. Oxford, Wielka Brytania

Rowerem dojedzie wszędzie

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: gazeta.pl|moneybeach.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości