Sport i fitness

Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku?

Sport i fitness

Aktualizacja:
Fot. Imgorthand/Getty Images

Zimą stoki zapełniają się narciarzami i snowboardzistami. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na trasach zjazdowych? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stokach

Narciarz i snowboardzista powinni zjeżdżać z szybkością dostosowaną do umiejętności, panującej pogody, rodzaju i stanu trasy oraz wybrać taki tor jazdy, by uniknąć zderzenia z osobami znajdującymi się niżej na stoku. Wyprzedzać należy w takiej odległości, która pozwala uniknąć potrącenia wyprzedzanego. Zatrzymywać się można tylko w razie absolutnej konieczności, a po ewentualnym upadku trzeba się jak najszybciej usunąć z toru jazdy.

Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać o tym, że ich podopieczni znajdujący się na stoku, którzy nie ukończyli 16. roku życia, muszą używać kasku.

Niedozwolona jest jazda na nartach i snowboardzie pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Osoby, które się nie stosują do tego zakazu muszą liczyć się z wysokimi mandatami - nawet do 500 zł oraz z tym, że mogą zostać odwiezione do izby wytrzeźwień.

Znaki ostrzegawcze na trasie

Wybierając trasę warto wiedzieć, że jej stopień trudności określają znaki:

  • znak niebieski - trasa łatwa
  • znak czerwony - trasa trudna
  • znak czarny - trasa bardzo trudna

Inne znaki stawiane na stokach, które należy znać:

  • przekreślony saneczkarz - zakaz zjazdu na sankach
  • przekreślony narciarz - zakaz zjazdu na nartach
  • przekreślony narciarz wśród drzew - zakaz jazdy poza trasą
  • trójkąt z krzyżykiem w środku, na żółtym tle - skrzyżowanie tras narciarskich
  • trójkąt z wykrzyknikiem w środku, z napisem UWAGA, na żółtym tle - utrudnienia na trasie
  • biała dłoń na niebieskim tle - uwaga lawiny

Patrole policyjne na nartach

Policjanci na nartach dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach zjazdowych. Mają za zadanie reagować na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania, między innymi na bójki i kradzieże, do których dochodzi na stokach oraz, kiedy widzą narciarzy pod wpływem alkoholu. Ściśle też współpracują z GOPR i jeśli zajdzie taka potrzeba, biorą udział w akcji ratowniczej.

Policjanci pracujący na zorganizowanych terenach narciarskich mają prawo – tak jak podczas każdej innej służby – podejmować interwencje, legitymować oraz wyciągać stosowne konsekwencje. Są zaopatrzeni w środki przymusu bezpośredniego, w tym w broń palną.

Wyjście w góry

Jeśli ktoś zamiast na narty, chce wybrać się na wycieczkę w góry, przed wyjściem powinien sprawdzić, czy nie ogłoszono zagrożenia lawinowego. Najwyższy stopień zagrożenia lawinowego na świecie to piątka, natomiast w Polsce - najwyższa jest czwórka. Jednak zdaniem przewodnika tatrzańskiego Michała Łazarczyk:

Przy wszystkich stopniach trzeba być czujnym, bo najwięcej wypadków dochodzi przy drugim i trzecim stopniu.

Trzeba również zadbać o odpowiedni ubiór i pamiętać o zabraniu łopaty, sondy i detektora lawinowego, czyli sprzętu, który się przyda, gdyby kogoś z naszej grupy przysypała lawina.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości