Sport i fitness

Spodenki rowerowe z żelową wkładką – must have każdego rowerzysty

Sport i fitness

Aktualizacja:
Fot. Biletskiy_Evgeniy / Getty Images

Wkładka żelowa, w którą wyposażone są niektóre modele spodenek na rower, gwarantuje jeżdżącemu maksymalny komfort. Idealnie dostosowuje się do ruchów ciała i zapewnia dobrą wentylację. Wybierając odpowiednie spodenki, musimy zwrócić uwagę na rodzaj wkładki, która powinna być miękka, komfortowa, przewiewna i bezszwowa.

  • Dlaczego warto zainwestować w spodenki na rower z wkładką żelową?
  • O czym trzeba myśleć, wybierając spodenki rowerowe z wkładką?
  • Jak wybrać najlepsze spodenki na rower?

Zobacz też: Jak dobrać stanik sportowy, np. na rower?

Najistotniejszym elementem spodenek kolarskich jest wkładka, która powinna być idealnie dopasowana do budowy anatomicznej użytkownika. Wkładki żelowe są bardzo wygodne, a przy tym mają dłuższą żywotność niż te wykonane z pianki. Wadą grubszych wkładek żelowych może być ich słaba przepuszczalność powietrza i potu.

Dlaczego warto zainwestować w spodenki na rower z wkładką żelową?

Wkładki, które są częścią spodenek do jazdy na rowerze, nie zawsze są wypełnione żelem, czasem jest to zwykła pianka czy gąbka – te, niestety, szybko tracą sprężystość, a przy okazji są mało odporne na czynniki zewnętrzne. Żel użyty do wypełnienia odzieży sportowej jest najczęściej dodatkowo zabezpieczony pianką EVA. Sama wkładka żelowa zapewnia optymalny komfort jazdy do kilku godzin, ponieważ żelowe wstawki znajdują się w miejscach narażonych na największy nacisk. Dobra wkładka powinna być bezszwowa i profilowana, a także elastyczna. Wszystkie te cechy wkładek żelowych zastosowanych w spodenkach rowerowych zapewniają większy komfort jazdy, zmniejszają prawdopodobieństwo powstania otarć i podrażnień. Zapewniają również szybki transport wilgoci. I choć spodenki na rower z wkładką żelową nie należą do najtańszych, warto w nie zainwestować, jeśli pokonujemy dłuższe dystanse. Spodenki takie możemy nabyć w wersji męskiej i damskiej – w obu przypadkach wkładka żelowa jest wyprofilowana, a jej kształt odpowiada cechom anatomicznym obu płci. Jeśli wkładka ma spełnić swoje zadanie amortyzacyjne, spodnie muszą pozostać przez cały czas na swoim miejscu. Oznacza to, że nie mogą się zsuwać, co na pewno zagwarantują nam specjalne gumowe wykończenia nogawek. Aby więc dobrać idealne spodenki z wkładką żelową , nie możemy poprzestać jedynie na analizie samej wkładki, ale całościowym wykonaniu spodenek rowerowych. O czym musimy pamiętać?

O czym trzeba myśleć, wybierając spodenki rowerowe z wkładką?

Sama wkładka w spodenkach rowerowych jest rzeczą niezwykle istotną, zwiększa bowiem komfort jazdy i zmniejsza znacznie dolegliwości bólowe po długiej przejażdżce. Jednak nie tylko wkładka się liczy. Dobre spodenki oprócz wkładki mają jeszcze kilka innych atutów. Przede wszystkim powinny być wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. Dlaczego to takie ważne? Materiał, który „nie oddycha”, powoduje, że się pocimy, w tym przypadku pocą się konkretne części ciała. Od spocenia w trakcie długiej podróży rowerem do przykrych odparzeń i związanych z nimi dolegliwości już tylko krok. Dlatego zasadniczą kwestią jest wysokiej jakości materiał. Równie ważne jest to, aby spodenki nie miały wewnętrznych szwów, które z całą pewnością spowodują otarcia i podrażnienia, dlatego zawsze należy sprawdzić, czy wybrane spodenki są wyposażone w płaskie szwy. I w końcu sama wkładka, która doskonale chroni miejsca intymne obu płci – dostosowana kształtem, wyprofilowana, antybakteryjna. Spodenki kolarskie nosi się bowiem bez bielizny.

Spodenki rowerowe z wkładką żelową mogą być różnej długości, mieć szelki lub ich nie mieć. Początkującym kolarzom, ale nie tylko, poleca się właśnie spodenki na szelkach. Mają one bowiem wiele zalet:

· zapobiegają obniżaniu się spodenek podczas jazdy, utrzymując je przez cały czas w tej samej pozycji, a więc również wkładka znajduje się na swoim miejscu, ochraniając rejony intymne,

· nie wpijają się w brzuch, nie dają uczucia dyskomfortu podczas jazdy, gdy sylwetka jest pochylona,

· chronią dodatkowo plecy.

Spodenki do jazdy na rowerze powinny być obcisłe, dopasowane, aby materiał nie ocierał się o skórę i nie podrażniał jej. Nie każdy jednak czuje się komfortowo, jeżdżąc w samej „bieliźnie”, dlatego spodenki kolarskie z wkładką żelową można nosić pod długimi, szerokimi spodniami z mnóstwem kieszeni i odblasków.

Jak wybrać najlepsze spodenki na rower?

Jeśli jeździmy na rowerze przez cały rok, dobrze jest mieć spodenki na rower krótkie i długie , które będziemy zmieniać zależnie od pory roku i pogody. Na lato wybierzmy więc spodenki krótkie, na chłody spodnie rowerowe długie. Kolejnym dylematem rowerzysty jest kwestia fasonu spodenek – czy powinny być luźne, czy ciasno opinać nogi. Pamiętajmy, że te obcisłe doskonale chronią przed wiatrem, otarciami, luźne zaś mogą się podwijać, a nawet zahaczać o pedały. Dziś znajdziemy na rynku alternatywę dla jednych i drugich – spodnie dwuwarstwowe, gdzie pierwsza warstwa ściśle przylega do ciała, druga pozostaje luźna. I rzecz wielce istotna – wkładka żelowa. Warto zainwestować w spodenki na rower z wkładką żelową , bo właśnie ten krok sprawi, że ochronimy nasze ciało przed obiciami, otarciami czy odparzeniami. Warto patrzeć perspektywicznie i dobrze przemyśleć wybór spodenek na rower.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości