Sport i fitness

Chowamy sanki, wyciągamy rowery. Kiedy zacząć z dzieckiem naukę jazdy? "Nic na siłę"

Sport i fitness

Aktualizacja:

Wielkimi krokami zbliża się koniec zimy i niedługo odłożymy sanki do piwnicy. Nadchodzi czas na inną, równie atrakcyjną dla najmłodszych, aktywność na świeżym powietrzu, czyli jazdę na rowerze. Biegowy, trójkołowy czy na dwóch kółkach - jaki powinien być pierwszy rower dla dziecka? Jak dbać o bezpieczeństwo małego cyklisty? Praktyczne rady i ciekawostki zebrała dla rodziców Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci.

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Nadejście wiosny oznacza jedno - wielki powrót rowerów. Już niedługo znów wielu z nas będzie mogło wyruszyć w drogę na swoim ulubionym dwukołowcu. Zdarza się, że to właśnie rodzice zaszczepiają w dzieciach "bakcyla jazdy", a te później kontynuują kolarską pasję w dorosłym życiu. Jak zatem zachęcić najmłodszych do aktywnego wypoczynku? I jak najlepiej wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Zaczynamy wtedy, kiedy dziecko jest gotowe fizycznie i psychicznie. Musi umieć chodzić, biegać, czuć się psychicznie gotowe. Pamiętajmy, nic na siłę. Inaczej dziecko może się zrazić

- podkreśla Magdalena Kordaszewska, która jest ekspertką ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci.

Zachęca też, by przed "wsadzeniem" dziecka na rower spróbować je ośmielić, np. dać mu jeździk.

Jak dobrać rower do dziecka?

Zdaniem Magdaleny Kordaszewskiej wystarczy zmierzyć wewnętrzną długość nóżki. Następnie trzeba uważnie zapoznać się z rekomendacjami producentów, którzy dokładnie opisują, na jaką możliwą wysokość można wyregulować siodełko.

Wśród przedstawionych w naszym programie rodzajów jeździków brakowało kultowego już rowerka z kółkami bocznymi. Eksperci zdecydowanie go odradzają? Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Psychozabawy czy prawdziwe testy psychologiczne - jak poznać siebie lepiej? Weź udział w badaniu

Jak drastyczne billboardy wpływają na dzieci? "Franek odmówił wychodzenia z domu"

Dumny ojciec napisał książkę o "inności" syna. Michał Rusinek: "Gdy czytałem ją 17. raz, to i tak miałem łzy w oczach"

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości