Sport i fitness

Od czego zacząć naukę tańca brzucha i jakie efekty można osiągnąć?

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta tańczy taniec brzucha

Taniec brzucha, nazywany również orientalnym, wschodnim czy arabskim, a także belly dance oraz oryginalnie raqs sharqi, uprawiany jest głównie przez kobiety. Jego naukę można rozpocząć w każdym wieku, dlatego jest on zdrową formą ruchu niemal dla każdego.

Taniec orientalny zachwyca przede wszystkim niezwykle kobiecymi ruchami, które pomagają wyrzeźbić sylwetkę, a przy tym dodają tancerce gracji oraz pięknymi strojami, w których występują trenujące go panie. Jak zacząć naukę tańca brzucha?

Nauka tańca brzucha – porady dla początkujących

Czy tańca brzucha można nauczyć się w domu? Wszystko zależy od tancerki, jej koordynacji ruchowej oraz warunków we własnych czterech ścianach. Taniec arabski jest specyficzny i składa się z ruchów, które mogą nie występować w innych typach tańca. Ważna do opanowania jest zwłaszcza izolacja, czyli poruszanie tylko jedną częścią ciała przy często minimalnym zaangażowaniu w ruch pozostałych jego partii. Domowe ćwiczenia należałoby zatem przeprowadzać w miejscu z dużym lustrem oraz o odpowiednio dużej przestrzeni.

Z powyższych względów domowe ćwiczenia zaleca się raczej paniom na wyższym stopniu zaawansowania. Początkujące tancerki powinny spróbować lekcji grupowych. Odpowiednie warunki w sali ćwiczeń oraz porady i czujne oko instruktorki pozwolą na szybsze postępy, a przy tym zmniejszą ryzyko opanowania ruchu w niewłaściwy sposób, którego potem trudno będzie się oduczyć. Doświadczone tancerki chętnie dzielą się również muzyką do tańca brzucha ze swoimi kursantkami, co ułatwia późniejsze ćwiczenia w domu.

Zajęcia tańca brzucha mają też inne zalety, poza możliwością szybkiego opanowania go krok po kroku. Szkoły tańca często organizują pokazy taneczne, w których biorą udział uczniowie, a także zakładają zespoły, dzięki czemu można występować także poza imprezami zamkniętymi, np. na festynach. Co więcej, na zajęciach tańca brzucha można poznać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawiązać ciekawe znajomości.

Taniec

Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Efekty tańca brzucha – dlaczego warto zacząć naukę?

Taniec brzucha może być delikatny i zmysłowy lub skoczny i radosny. Zawsze jednak opiera się głównie na ruchach bioder (np. ósemka, shimmy lub akcenty) oraz ruchach korpusu (w tym tzw. wielbłąd czy poruszanie jedynie mięśniami brzucha). To wszystko pozwala wzmocnić mięśnie oraz delikatnie je wyrzeźbić, dzięki czemu sylwetka nabiera bardziej kobiecych kształtów. Taniec brzucha dodaje paniom zmysłowości ruchów także poza salą ćwiczeń czy pokazem. Stają się one znacznie płynniejsze i zgrabniejsze, a ich postawa wyprostowana.

Takie efekty tańca brzucha to nie tylko zasługa wypracowania ruchów. Belly dance dodaje też pewności siebie, która zawsze sprawia, że kobieta zyskuje urok i atrakcyjność.

Strój i akcesoria do tańca brzucha

Podczas opanowywania podstaw tańca brzucha kursantce wystarczy jedynie wygodny strój do ćwiczeń. Nie może on krępować ruchów, jednak powinien przylegać do ciała, aby każda figura i nawet drobny ruch były dobrze widoczne zarówno przez uczennicę, jak i instruktorkę. Taniec brzucha najczęściej ćwiczy się boso, chociaż wiele pań preferuje taniec w skarpetkach, które nie tylko chronią stopy przed zabrudzeniem, lecz także ułatwiają m.in. obroty wykonywane na jednej nodze. W późniejszych etapach nauki wiele tancerek decyduje się na baletki, w których z powodzeniem można również występować na pokazach.

Ważnym elementem stroju, również dla początkujących tancerek, będzie chusta lub pas na biodra. Pozwalają one bowiem podkreślić ruchy, w szczególności akcenty oraz drżenie. Na początkowym etapie nauki wystarczy prosty model z monetami lub frędzlami, później można wybrać bardziej ozdobny, np. z koralikami.

Wraz z rozwojem umiejętności tanecznych kursantka belly dance może również zacząć kompletować pełny strój. Ważnym elementem jest spódnica do tańca brzucha. Najczęściej tańczy się w dłuższych modelach, sięgających kostek. Mogą one być rozłożyste lub obcisłe, za to większość z nich ma wysoko zakończone rozcięcie. Charakterystycznym elementem stroju jest również bogato zdobiony biustonosz, najczęściej z mnóstwem cekinów lub koralików.

Kolorystyka stroju jest właściwie dowolna, choć w klasycznych odmianach tańca brzucha tancerki najczęściej decydują się na barwne kostiumy. Ciemne barwy są za to chętnie wybierane przez panie tańczące amerykańską wersję tego tańca, czyli tribal fusion , który bazuje na cięższych, rockowych brzmieniach. Nie ma tu jednak sztywnych reguł i strój powinien być wybrany przede wszystkim pod kątem upodobań i osobowości tancerki. Jego elementy najłatwiej kupić w sklepach internetowych lub sklepikach przy szkołach tańca.

Taniec brzucha jest niezwykle kobiecy i może być tańczony przez każdą z pań, niezależnie od wieku czy figury. Dlatego raqs sharqi wciąż cieszy się dużą popularnością w wielu krajach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: D-Keine/Getty Images

Pozostałe wiadomości