Sport i fitness

Scott Jurek - ultramaratończyk i weganin. Jak prawidłowo biegać?

Sport i fitness

Aktualizacja:

W swojej karierze, Scott Jurek - amerykański ultramaratończyk, który ma polskie korzenie, wielokrotnie triumfował najdłuższych dystansach biegowych świata. Wygrał m.in. Hardrock Hundred, Badwater Ultramarathon, Spartathlon i Western States 100 Mile Endurance Run. W siedem tygodni przebiegł trzy i pół tysiąca kilometrów przez góry, pokonując szlak Apallachów! Od wielu lat jest weganinem.

Dlaczego zaczął biegać, co w tym sporcie najbardziej go pociąga?

Bieganie to poznawanie tego, co mnie otacza, a jednocześnie wystawianie się na próbę przeżycia w danych warunkach. To też wbieganie na szczyt. To pomaga mi mierzyć się z różnymi sytuacjami w życiu codziennym.

Jak ekstremalny lekkoatleta radzi sobie na diecie wegańskiej?

To nie jest problem, jeść dużo protein, kiedy dostarczasz dużo kalorii. Robię sobie różne koktajle proteinowe, jem tofu, sportowe batoniki, fasolę, zboża. 500 kalorii tu, 500 kalorii tam . Uwielbiam jeść, a moja polska babcia nauczyła mnie dobrze zjeść, mówiła tylko: "jedz, jedz, jedz...". Pierogi dla mnie są idealne!

Jak prawidłowo biegać wg Scotta Jurka? Lądujemy na śródstopiu, nie na pięcie, czy palcach!

Ludzie często myślą, że biegnąc powinni lądować na pięcie . To nie jest dobry ruch. Lądowanie na śródstopiu jest dużo lepsze. Jeśli biegasz sprinty - szybko i krótko, to bieganie na przedniej cześci stopy jest ok., ale przy biegach długodsytansowych powinniśmy lądować na śródstopiu.

Bardzo ważna jest też postawa w czasie biegu

Wielu biegaczy garbi się, wyglądają jakby nadal siedzieli przy komputerze, albo za kierownicą samochodu - to nie jest dobre. Musimy sobie wyobrazić prostą linię głowa-ramiona-korpus-pośladki i starać się ją utrzymać w czasie biegu. Wówczas, gdy lądujemy, spadamy całym ciężarem na śródstopie. Nazywam to kontrolowanym upadkiem

Jak poradzić sobie ze złą pogodą i niechęcią do treningu?

Najtrudniej jest wyjść z domu, jak się przełamię, to czuję się świetnie. Ustalam sobie cel - metę i biegnę do niej. Lepiej, żeby padał deszcz, lub było bardzo gorąco - będzie to nowe doświadczenie.

Rekordy Scotta Jurka:

  • 100 Mile Trail: 15:36, Western States Endurance Run 2004
  • 100 K Road: 7:28, GNC 100K 2001
  • 50 Mile Trail: 6:21, Ice Age 50 Mile 1999
  • 50 Mile Road: 5:50, GNC 2001
  • 50 K Trail: 3:04, Bendistillery 50K 1999
  • 26.2 Mile Road Marathon: 2:38, Austin Marathon 2006

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości