Sport i fitness

Rozrywka z Francji podbija świat. Na czym polega gra w bule?

Sport i fitness

Bule to gra towarzyska, która szczególną popularnością cieszy się we Francji. Od wielu lat w bule grają pani Urszula i pan Stanisław. Od czego zacząć swoją przygodę z bulami i jak grać? Dowiesz się tego z naszego materiału.

Jak grać w bule?

Bule to gra towarzyska, która pochodzi z Francji. Choć największą popularnością cieszy się na południu kraju, to tak naprawdę grają w nią ludzie na całym świecie. - Gra zaczyna się od rzucenia kuli tzw. świnki na odległość 6-10 metrów. Cała filozofia polega na tym, aby tak rzucać kolejne kule, żeby znalazły się one jak najbliżej świnki - mówiła w rozmowie z naszą reporterką pani Urszula.

W jeden rozgrywce może wziąć udział maksymalnie dwunastu zawodników. - Najczęściej gramy single, czyli jeden na jeden, dublety - dwa na dwa i tryplety - trzy na trzy - mówiła pani Urszula. Warto dodać, że bule różnią się od siebie. - Mają różną wielkość, wzory oraz masę. Najcięższa bula, jaką można grać, waży ok. 800 gramów - dodała pani Urszula.

Gdzie można grać? - Tak naprawdę wszędzie, pod warunkiem, że teren nie jest porośnięty trawą, nie ma na nim luźnego piachu, który sprawi, że bula będzie się w nim zapadać. Najlepsze do gry jest twarde, trochę żwirowe podłoże - mówił pan Stanisław.

Kto może grać w bule?

Bule to sport, który nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności i może w nie grać absolutnie każdy. - Grają młodzi, grają starsi, grają dzieci, a nawet osoby na wózkach - mówiła pani Urszula.

Choć pani Urszula uwielbia grać, to wyznała, że nie od razu chwyciła bakcyla. - Jak przywieziono nam je z Francji, to gra wydawał nam się strasznie nudna. Teraz zabieramy je ze sobą praktycznie wszędzie - mówiła pani Urszula. - Zdarza się, że gdy jedziemy gdzieś samochodem i jesteśmy zmęczeni, robimy przerwę, aby trochę pograć - dodał pan Stanisław.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Tylko u nas! Zaglądamy na plan nowego show TVN7. Wiemy, gdzie zamieszkają uczestnicy i ich wybranki

Ewa Chodakowska rozpoczyna treningi dla dzieci. "Żeby było jasne, nie chodzi o odchudzanie"

Rafał Sonik przygotowuje się do kolejnego rajdu. "Będę odliczał dni do powrotu"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości