Sport i fitness

Dominika Bolek olimpijską medalistką w judo dla niesłyszących. Jej największym wsparciem jest siostra

Sport i fitness

Autor:
Nastazja
Bloch
Siła sióstr
Siła sióstrDzień Dobry TVN
wideo 2/3

W rodzinie siła! To hasło idealnie odzwierciedla relacja dwóch sióstr Justyny i Dominiki Bolek. Obie dziewczyny nie tylko kochają sport, ale także wzajemnie sobie kibicują, a jak wiadomo, z odpowiednim wsparciem i pomocą można przenosić góry. Jak wyglądało ich dzieciństwo?

Siła sióstr przezwycięży wszystko

Justyna Bolek jest trenerką fitness, autorką folkowego treningu Cardio Slavica, a także doktorantką gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Jej siostra Dominika Bolek jest zaś magistrem fizjoterapii AWF Kraków oraz zawodniczką Reprezentacji Polski Niesłyszących w Judo. Czterokrotna medalistka Mistrzostw Świata, dwukrotna Mistrzostw Europy oraz dwukrotna Igrzysk Olimpijskich. Te sukcesy nie byłyby jednak możliwe bez odpowiedniego wsparcia. Od najmłodszych lat niedosłyszącej Dominice kibicuje siostra.

Dominika nie słyszy 100 procent na jedno ucho i 90 procent na drugie. Praktycznie jest tylko 10 procent słuchu, są aparaty słuchowe, więc trzeba mówić bardzo wolno i otwierać szeroko usta. Wspieramy się od najmłodszych lat. W szkole było najgorsze, jak ona się odwracała tyłem i wszystkie dzieciaki krzyczały "jesteś głucha". Ja to słyszałam, ona nie. W takich momentach stawałam do walki, ale nie dawałam rady. Dominika od razu podbiegała i ktoś już leżał 

Justyna zdradziła także, że problemy pojawiały się wśród nauczycieli. Ci przekonywali rodziców dziewczynek, by Dominikę ze względu na jej dysfunkcję przenieśli do szkoły specjalnej.

- Było ciężko z notatkami, z pisaniem. Także na studiach, na fizjoterapii. Dominika studiowała 8 lat. Wykłady nagrywała na dyktafon, a później, jak przyjeżdżała do domu z Krakowa, to my z mamą te notatki przepisywałyśmy - opowiada.

Dominika Bolek i jej wielkie sukcesy sportowe 

Dominika należy do Reprezentacji Polski Niesłyszących w judo. Pierwsze treningi zaczęła w wieku 9 lat w gdańskim AWFiS. Wówczas lekarze byli przeciwni tej dyscyplinie ze względu na urazy głowy. Dziewczyna na chwilę przerzuciła się na lekkoatletykę, bo po czasie wrócić na matę. Było warto. Obecnie trenuje w miejscu, w którym zaczęła swoją przygodę i zdobywa kolejne medale.

3 maja 2022 r. Dominika Bolek zdobyła srebrny medal podczas XXIV Letnich Igrzysk Głuchych w Caxias do Sul (Brazylia) w kategorii - 52 kg.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News.

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości