Dlaczego skoczek lata i czemu oddanie dobrego skoku jest tak trudne? "To trwa parę sekund"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Skoki narciarskie to czysta fizyka - EUROSPORT
Skoki narciarskie to czysta fizyka - EUROSPORT
Emocje i kontrowersje wokół Złotej Piłki
Emocje i kontrowersje wokół Złotej Piłki
Kulisy wyjątkowej sesji Anny Lewandowskiej i Julii Wieniawy
Kulisy wyjątkowej sesji Anny Lewandowskiej i Julii Wieniawy
Anna Lewandowska inspiruje Polki do działania
Anna Lewandowska inspiruje Polki do działania
Ania Lewandowska wspiera akcję "Podaruj Misia"
Ania Lewandowska wspiera akcję "Podaruj Misia"
Skoki narciarskie to nie tylko emocje dla kibiców, ale również fascynujące wydarzenia dla fizyków. Dlaczego skoczkowie latają w powietrzu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział profesor z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Paweł Kowalczyk. Były skoczek narciarski Jakub Kot wyjaśnił natomiast, jak oddać dobry skok.

Dlaczego skoczkowie unoszą się w powietrzu?

Według fizyków skoki narciarskie to ciągłe dążenie do perfekcji. Nawet najdrobniejsze i często niewidoczne dla niewprawnego oka błędy oddzielają najlepszych sportowców od reszty zawodników. To dyscyplina, która wymaga umiejętności wyzwolenia dużej energii w krótkim czasie, precyzji, odwagi oraz umiejętności nawigowania w powietrzu. Skoczek musi odepchnąć się od belki, dojechać do progu, wyskoczyć i możliwie daleko lecieć. Jak to robi?

- Skoczek zamienia się w pocisk. Odbija się od belki startowej, skula się w najbardziej aerodynamiczny kształt i rozpędza się jak pocisk, jak torpeda. Właściwie tu jest bardzo ciekawa rzecz związana z samą fizyką skoku - tylko i wyłącznie kształt skoczka ma tutaj znaczenie, nie masa. Tzn. można posadzić na belce słonia, można posadzić piórko i dokładnie z tą samą prędkością będą spadali. [...] Każdy z elementów skoku jest super ważny. Na samo odbicie skoczek ma 1/4 sekundy. [...] Skoczek w trakcie lotu tak naprawdę zamienia się w skrzydło i siła nośna - ten delikatny wiatr, który jest pod nartami - niesie go jak najdalej - tłumaczył w Dzień Dobry TVN prof. Paweł Kowalczyk.

Jak oddać dobry skok narciarski?

Były skoczek Jakub Kot opowiedział z kolei w naszym programie o tej dyscyplinie sportowej z perspektywy skoczka. Wyznał, że zawodnicy spędzają bardzo dużo czasu na siłowni i w terenie, żeby wyćwiczyć moc oraz dynamikę nóg. Dodał, że najtrudniejszym elementem jest odbicie, czyli moment, kiedy dojeżdża się do końca skoczni głową w dół z prędkością około 90 km/h.

- Tam się za szybko wszystko dzieje. Koncentracja jest przed skokiem, zanim się zapnie narty, wejdzie na belkę - wtedy można myśleć, patrzeć. [...] Potem kiedy wchodzę na belkę, to jest tylko tu i teraz. Tak naprawdę skok trwa parę sekund. [...] Każdy się jednak delikatnie boi. Wiadomo - im więcej treningów, to jest taka bardziej rutyna. [...] Wygrywa ten, który jest w stanie sobie ze słabościami poradzić. Po to jest trening mentalny, z psychologiem, żeby gdzieś tam te lęki odsunąć na bok i te bariery swoje pokonywać - mówił Jakub Kot w Dzień Dobry TVN.

Loty w praktyce - jak oddać dobry skok - EUROSPORT
Źródło: Dzień Dobry TVN

Skoki narciarskie można oglądać na antenie TVN, Eurosportu 1 oraz w Player.pl. Zobacz, gdzie oglądać transmisje Pucharu Świata w skokach narciarskich i sprawdź aktualny terminarz skoków. 

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości