Ninjutsu, czyli japońska sztuka przetrwania i samodoskonalenia. Na czym polega?

Autor:
Adrian
Adamczyk
oczy Japończyka w kominiarce

Ninjutsu to nie tylko japońska technika walki, ale także sztuka bycia, przetrwania, dążenie do ciągłego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego. Przez długi czas osoby używające ninjutsu postrzegane były jako zabójcy i szpiedzy, ponieważ ich działanie utożsamiane było z podstępem i zaskoczeniem. Ninjutsu stworzone zostało jako zbiór metod służących przetrwaniu w niebezpiecznych rejonach Japonii. Obecnie istnieje wiele szkół nauczających ninjutsu.

Ninjutsu to jedna z najtrudniejszych do opanowania technik, opierająca się na samodyscyplinie i ciągłym samodoskonaleniu. Polega na walce wręcz, za pomocą broni białej i miotanej. Ninja wzbudzali powszechny podziw, szacunek i lęk dzięki swoim umiejętnościom: znajomości sztuk walki, własnego ciała oraz możliwości wykorzystywania sił natury. Ninjutsu obejmuje wiele elementów, które przydatne były w działaniach ninja: umiejętność walki, wiedzę praktyczną z dziedziny chemii, medycyny, psychologii, taktyki i kamuflażu.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Historia ninjutsu

Ninjutsu jest sztuką walki, ale także strategii i wszelkich innych, mniej konwencjonalnych działań wojowników znanych jako ninja. Ninjitsu narodziło się najprawdopodobniej u schyłku VI wieku w Japonii. Korzeni ideologii ninja szukać należy jednak w Chinach, jak choćby w osławionej książce chińskiego generała Sun Tzu o sztuce wojennej, która opiera się przede wszystkim na dobrej strategii oraz poznaniu mocnych, słabych stron wroga i jego zamierzeń. Sun Tzu był zwolennikiem szpiegostwa, tajnych misji wojskowych i wygranej bez niepotrzebnego rozlewu krwi. Te zasady stały się podwalinami zasad ninjutsu.

Sztuka ninjutsu zwana również "shinobi" przez wiele lat ćwiczona była w ukryciu, a jej reguły przekazywane były jedynie ustnie. Za duchowych ojców techniki walki uznaje się mnichów Mikkyo, tzw. górskich mnichów. Właśnie w górach zakładali oni ukryte miejsca treningów, zwane "dojo", gdzie uczyli nie tylko techniki walki, ale również wielu innych przydatnych umiejętności, jak szpiegostwa, zielarstwa, cichego przemieszczania się, meteorologii, psychologii, pirotechniki, jazdy konnej, geografii, topografii. Trening ninja był niezwykle trudny i wymagający, a dorosły wojownik żył zazwyczaj w ukryciu, często pod fałszywym imieniem (czasem posiadał kilka tożsamości). Około 1500 roku ninja byli pożądanymi wojownikami, których wykorzystywano podczas walki między panami pragnącymi dojść do władzy. Jednak rok 1600 był kresem ninjutsu, które zostało zakazane. Dopiero w XX wieku rozpoczęto nauczanie techniki ninjutsu na dużą skalę, a w kręgi adeptów wkroczyli pierwsi cudzoziemcy.

Nauka ninjutsu

Ninjutsu nie jest sportem, jednak ci, którzy decydują się poznać jego tajniki mogą osiągnąć wysoką sprawność fizyczną, a jednocześnie rozwijają się mentalnie. Nauka ninjutsu polega na dogłębnym poznaniu siebie i natury, ale także odkryciu mocy, które naturalnie tkwią w człowieku, jest więc treningiem ciała i umysłu. Ninjutsu uczy opanowania, wytrwałości, niepoddawania się prowokacji, ćwiczy siłę charakteru. Jednak trening ninjutsu to nie tylko sztuka walki wręcz czy przy użyciu pewnego rodzaju broni, ale również medytacje i ćwiczenia zdrowotne. Najbardziej znanymi ćwiczeniami, które wywodzą się z ninjutsu są: technika żurawia, jelenia i żółwia. Są to elementy, które można wykonywać samodzielnie w domu. Pozycje zdrowotne oddziaływują na układ hormonalny, a co się z tym wiąże wpływają na cały organizm, usprawniając jego funkcjonowanie. Codziennie należy wykonać 12 powtórzeń połączonych pozycji.

  • Technika jelenia – należy usiąść na stopach w taki sposób, by jedna pięta uciskała miejsca intymne, a następnie rozetrzeć dłonie i rozgrzanymi masować piersi, wykonując koliste ruchy (jedna dłoń zgodnie z ruchem wskazówek zegara, druga w przeciwnym; po 36 okrążeniach należy zmienić kierunek dłoni); na zakończenie ćwiczenia należy zacisnąć miejsca intymne. Ćwiczenie to przedłuża życie, pobudza wydzielanie odpowiednich hormonów płciowych, zapobiega chorobom piersi.
  • Technika żurawia – należy wygodnie usiąść, rozetrzeć dłonie i przyłożyć je do brzucha. Kciuk prawej ręki (u kobiet) lub lewej ręki (u mężczyzn) należy ułożyć na pępku i przykryć drugą dłonią. Wykonując powolny wydech, należy uciskać delikatnie brzuch, przy wdechu wypychać go do przodu. Po chwili odprężenia należy ponownie ułożyć dłonie i wykonać wydech z uciskiem brzucha, a następnie długi i powolny wdech, stopniowo napełniając płuca powietrzem. W ten sposób należy wykonać 15 powtórzeń. Ćwiczenie leczy dolegliwości układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, wrzody).
  • Technika żółwia – należy usiąść w siadzie skrzyżnym, podbródek przycisnąć do klatki piersiowej, rozluźnić barki, a następnie powoli odchylić głowę do tyłu, pozwalając jej spokojnie opaść, podnosząc przy tym barki. Opuszczając brodę, wykonuje się wdech, odchylając wydech. Ćwiczenie wpływa na kondycję kręgosłupa, eliminuje zesztywnienia, rozciąga i poprawia przemianę materii.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Christoph Hetzmannseder/Getty Images

Pozostałe wiadomości