Sport i fitness

Czy trampoliny są bezpieczne dla dzieci i dorosłych?

Sport i fitness

Skakanie na trampolinach to ogromna przyjemność, chwila relaksu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak specjaliści alarmują, że jest to kontuzjogenna aktywność. Do wypadków dochodzi zazwyczaj, gdy rodzice skaczą razem z dziećmi lub gdy skaczących dzieciaków jest na trampolinie za dużo. Gościem Dzień Dobry TVN był Tomasz Jurkiewicz, osteopata, fizjoterapeuta, który podpowiedział, jak skakać na trampolinie, żeby było bezpiecznie.

Skakanie na trampolinach - jakie przynosi korzyści?

Fizjoterapeuta na samym początku rozmowy zaznaczył, że skakanie na trampolinach jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ rozwija nasze czucie głębokie ( to znaczy poczucie ciała w przestrzeni).

Jednak by skakanie na trampolinie było w pełni bezpieczne, musimy przestrzegać kilku zasad:

  • Staramy się doprowadzić do sytuacji, by na trampolinie skakało tylko jedno dziecko, w najgorszej sytuacji dwoje dzieci, ale oddalone od siebie. "Fizyka jest nieubłagana. Kiedy jedno dziecko się odbija, to drugie ląduje, te siły się sumują i wtedy bardzo często dochodzi do urazów" - dodał fizjoterapeuta.
  • Skakać na trampolinie należy zawsze na boso, ponieważ w bucie stopa może się niebezpiecznie podwinąć, w takiej sytuacji istnieje obawa, że dojdzie do skręcenia stawu skokowego. W skarpetkach z kolei stopa będzie się ślizgać po powierzchni.
  • Na trampolinie nie należy skakać również na prostych nogach, kolana powinny być lekko zgięte, tak by była lepsza amortyzacja.
  • Fizjoterapeuta dodał również, że dzieci powinny skakać zawsze w obecności rodziców. 7 na 10 przypadków wypadków zdarza się wtedy, kiedy w pobliżu nie ma dorosłych.
  • Skakanie na trampolinach nie powinno być dłuższe niż 10-15 min. Po tym czasie następuje zmęczenie mięśni. Jeżeli mięśnie będą zmęczone to w takiej sytuacji nie ochronią stawów przed ewentualnymi urazami.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości