Sport i fitness

Co zabrać na basen kryty, a co na otwarty?

Sport i fitness

Aktualizacja:
Stone RFPeter Cade/Getty Images

Pływanie jest polecane praktycznie każdemu. To bezpieczna forma aktywności sportowej, która nie obciąża stawów tak jak np. bieganie. Wzmacnia mięśnie, pomaga pozbyć się cellulitu, rzeźbi sylwetkę. Jak się przygotować na basen?

Regularne pływanie wpływa dobroczynnie na sylwetkę, pomaga też się zrelaksować. Pływać może każdy, niezależnie od kondycji fizycznej czy wieku. Jak się odpowiednio przygotować na wyjście na basen?

Co zabrać na basen kryty?

Jeśli ktoś chce zacząć przygodę z pływaniem, najłatwiej zacząć od znalezienia w okolicy zamieszkania basenu krytego. Baseny często znajdują się przy szkołach, a po godzinach lekcyjnych są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Na basen można zapisać się też do ośrodka pływackiego, SPA, również niektóre kluby fitness mają swój własny kryty basen. Jak się przygotować na wyjście na basen, żeby z niego korzystać w bezpieczny i komfortowy sposób?

W torbie powinien znaleźć się przede wszystkim strój do pływania. Panowie powinni więc spakować wygodne kąpielówki, a panie strój kąpielowy. Jeśli kobietom zależy na komforcie podczas pływania, powinny zdecydować się na jednoczęściowy strój.

Nie można zapomnieć również o czepku kąpielowym – zdecydowana większość basenów krytych nakazuje kąpieli w czepkach. Jest to podyktowane wymaganiami higienicznymi i sanitarnymi. W sklepach z akcesoriami sportowymi można znaleźć czepki do pływania z lateksu, lycry lub gumy.

Osoby noszące soczewki kontaktowe nie powinny zapomnieć również o zabraniu ze sobą okularów pływackich. Chronią one oczy przed działaniem chloru i pozwalają na swobodne nurkowanie bez obawy, że pod wodą zgubi się soczewki.

W torbie powinien znaleźć się również ręcznik i klapki. W szatni należy zmienić buty na klapki i w nich poruszać się po terenie basenu. Warto także zabrać ze sobą płyn pod prysznic, który pomoże w pozbyciu się ze skóry pozostałości chloru po skorzystaniu z basenu. Chlor wysusza skórę, dlatego warto ją nasmarować zaraz po skorzystaniu z natrysku nawilżającym balsamem do ciała. Niektóre osoby preferują też umyć włosy szamponem zaraz po wyjściu z basenu. Aby nie nosić ze sobą dużych opakowań z kosmetykami, można skorzystać z małych buteleczek przeznaczonych do podróży z bagażem podręcznym. Na większości basenów dostępne są suszarki do włosów, jednak nie wszędzie, dlatego warto zabrać ze sobą podręczną, składaną suszarkę.

Mokry ręcznik i strój kąpielowy można spakować po skorzystaniu z basenu w specjalny wodoodporny worek. Dzięki takiemu rozwiązaniu inne rzeczy w torbie nie zamokną. Jest to szczególnie ważne, jeśli nosi się przy sobie dokumenty czy telefon komórkowy.

Po pływaniu najczęściej chce się jeść, dlatego warto mieć pod ręką zdrową przekąskę, np. banana, kanapkę czy zbożowy batonik. Dzięki temu zaspokoi się pierwszy głód i po przyjściu do domu nie zje się za dużo.

Co zabrać na basen otwarty?

Wybierając się na basen otwarty, trzeba pamiętać o zabraniu większego ręcznika, na którym można się położyć i opalać. Konieczny jest krem z filtrem przeciwsłonecznym – należy posmarować się nim jeszcze przed wyjściem na słońce i powtarzać tę czynność optymalnie co dwie godziny podczas pobytu na basenie odkrytym. Warto spakować do torby nakrycie na głowę i okulary przeciwsłoneczne, chroniące przed mocnymi promieniami UV. Aby równomiernie się opalić, panie powinny wybierać na basen na otwartym powietrzu dwuczęściowe stroje kąpielowe.

Co zabrać na basen termalny?

Wybierając się na basen termalny, należy zabrać ze sobą wygodny strój kąpielowy, klapki, ręcznik oraz podstawowe kosmetyki takie jak żel pod prysznic. Warto spakować również ręcznik, szlafrok i prześcieradło do sauny, a także koc lub karimatę do leżenia. Wiele z tych rzeczy można kupić lub wypożyczyć na miejscu, jednak wcześniej warto zadzwonić do ośrodka i dokładnie dopytać o taką możliwość.

Co zabrać na basen z niemowlakiem?

Chcąc wybrać się na pływalnię ze swoją pociechą, wielu rodziców zastanawia się, co zabrać na basen z dzieckiem. Jeśli jest to niemowlak, nie można zapomnieć o zapasie wodoodpornych pieluszek. Należy też spakować duży ręcznik, a najlepiej dwie sztuki, ponieważ po każdym wyjściu z wody należy dokładnie osuszyć skórę i włosy malucha. Warto też zabrać ze sobą dwa komplety ubranek na zmianę – jeśli jedno się zamoczy, nie trzeba będzie czekać, aż wyschnie. Po kąpieli w basenie należy dokładnie spłukać pod natryskiem skórę dziecka, by zmyć z niej chlor. Po prysznicu warto nasmarować delikatną skórę oliwką lub balsamem nawilżającym dla dzieci. Dobrze mieć przy sobie jedzenie dla dziecka, ponieważ po skorzystaniu z basenu może być ono głodne, a nie zawsze na terenie ośrodka dostępny jest kiosk z przekąskami.

Nowe obostrzenia dotyczące sportu i aktywności fizycznej. Stoki i baseny otwarte, siłownie i kluby fitness wciąż zamknięte. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Joanna Jabłczyńska dba o formę także zimą. "Wolę trenować w śniegu i mrozie niż podczas upałów"

Aktywny senior. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

Katarzyna Wasick - polska pływaczka bije kolejne rekordy. "Bracia byli dla mnie bohaterami, chciałam ścigać się z nimi i mieć takie same czasy"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości