Sport i fitness

Canicross, czyli trenuj razem z psem. Na czym polega ten sport?

Sport i fitness

Autor:
Nastazja
Bloch
Canicross, czyli sport oparty na bieganiu z psem
Canicross, czyli sport oparty na bieganiu z psemDzień Dobry TVN
wideo 2/28

Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska wybrała się do Torunia, gdzie spotkała się z Witkiem Orcholskim, który profesjonalnie trenuje canicross. Mężczyzna wytłumaczył, na czym polega sport, a także przedstawił swojego przyjaciela, z którym startuje w mistrzostwach.

Canicross – co to takiego?

Canicross to stosunkowo młoda dyscyplina, która wywodzi się z psich zaprzęgów. Polega na biegu z pupilem przypiętym specjalnym pasem do człowieka. W tym sporcie niezwykle ważna jest więc współpraca.

- Jeden człowiek, jeden pies, specjalna smycz, uprząż i pas biodrowy, tak, żeby każdy miał z tego fun, ale żeby to też było bezpieczne i zdrowe dla psa oraz zawodnika – powiedział Witek Orcholski.

Canicross - jak wygląda trening?

Nasz rozmówca zazwyczaj biega z Gothą w tempie 20/30 km na godzinę. Ze względu na bezpieczeństwo treningi przeprowadza w lesie, gdzie nie ma kamieni ani asfaltu. Co więcej, w sporcie tym najważniejsze jest zwierzę.

Pies zawsze jest pierwszy i najważniejszy, jak biegniemy, to ja nie mogę jej wyprzedzić, ona jest prowadzącą. Mogę ją uczyć, ale nie mogę jej ciągać czy zmuszać do czegoś

Kto może ćwiczyć canicross i jakie psy nadają się do tego sportu? - W zasadzie każdy pies, który jest zdrowy, który jest w czasie przedemerytalnym, nadaje się do tego spotu. Wyjątkiem są małe pieski, które mają cofnięte nosy - tłumaczył Witek Orcholski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości