Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania

Kobieta w basenie
Sennik: basen - symbolika i znaczenie. Jak interpretować sen o basenie?
Źródło: Fot. andresr / Getty Images
Wodne natryski to popularne narzędzie w rehabilitacji, fizykoterapii i kosmetologii. Bicze szkockie używane są zarówno w zabiegach kosmetycznych, jak i w celach leczniczych. Tak proste narzędzie może nieść wielkie korzyści dla naszego zdrowia.
  • Bicze szkockie - przygotowanie i przebieg zabiegu
    • Bicze szkockie - wskazanie i działanie
      • Bicze szkockie - przeciwwskazania

        Hydroterapia nie jest znana światu od dziś. Stosowali ją już starożytni Rzymianie. Woda rozluźnia mięśnie, koi nerwy oraz relaksuje ciało i umysł. Jedną z popularniejszych metod terapii wodnej są modne ostatnimi czasy bicze szkockie. Ich relaksujących doznań zaznać możemy przede wszystkim w sanatoriach, uzdrowiskach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Nierzadko pojawiają się również w salonach SPA oraz na dobrze wyposażonych pływalniach. Ich stosowanie niesie wiele korzyści, a one same stanowią wspaniałą alternatywę dla drogich zabiegów, kremów i leków.

        Bicze szkockie - przygotowanie i przebieg zabiegu

        Jeśli zdecydujesz się na poddanie zabiegowi biczami szkockimi, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Przed ich użyciem weź kąpiel i zmyj wszystkie kremy i inne kosmetyki. Bicze szkockie najlepiej stosować na nagie ciało , ale jeśli czujesz się skrępowany, załóż kąpielówki bądź strój dwuczęściowy. Jeśli masz długie włosy, okryj je czepkiem basenowym. Natryski kierowane są na Twoje ciało za pomocą specjalnego urządzenia, kontrolującego temperaturę oraz ciśnienie wody. Ciśnienie wody powinno być duże, ale bezpieczne (ok 500 kPa). Zazwyczaj podczas zabiegu biczami szkockimi pacjent staje w wyznaczonym miejscu, w wyłożonym płytkami pomieszczeniu, następnie z odległości ok. 3 metrów kierowane są na jego ciało bicze wodne. Na początku natryski przypominają raczej ochlapanie wodą, ale z biegiem czasu ciśnieniu wody jest stopniowo zwiększane. W pomieszczeniu znajdują się uchwyty, pomagające pacjentowi w utrzymaniu równowagi - zabieg zawsze przeprowadzany jest w pozycji stojącej. W zależności od celu zabiegu - strumień wody przesuwa się po całym ciele pacjenta bądź jedynie po poszczególnych jego partiach (najczęściej po udach). W czasie trwania czynności fizjoterapeuta lub osoba wykonująca zabieg odpowiednio reguluje ciśnienie wody, dostosowując je do części ciała, jaka jest obecnie polewana. Podczas zabiegu zmienia się nie tylko ciśnienie strumienia wody, ale i jego temperatura. Natryski omijają wrażliwsze sfery ciała pacjenta - głowę, piersi, podbrzusze, narządy płciowe i szyję. Dzięki temu bicze szkockie są bezbolesne , a nawet przyjemne i relaksujące.

        Bicze szkockie - wskazanie i działanie

        Bicze szkockie często stosowane są w zabiegach kosmetycznych. Poprawiają wygląd skóry, ujędrniają ją i likwidują tzw. “skórkę pomarańczy”, tworzącą się na udach kobiet. Najczęściej używa się ich jednak w celach leczniczych, w walce z różnorodnymi zaburzeniami i chorobami. Bicze szkockie pomagają leczyć m.in. choroby reumatyczne mięśni i stawów, rwę kulszową, zaburzenia pracy układy pokarmowego, bóle mięśni, otyłołość czy zaburzenia miesiączkowania. Dodatkowo pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu oraz przynoszą ulgę podczas ból mięśni. Bicze szkockie bardzo silnie oddziałują i przynoszą wiele korzyści dla organizmu. Uderzenia wody pod dużym ciśnieniem pobudzają krążenie krwi, co zwiększa jej przepływ, a to prowadzi z kolei do odżywienia i dotlenienia tkanek oraz oczyszczenia ciała z toksyn. Bicze szkockie mają również ogromny wpływ na naszą przemianę materii, dlatego stanowią skuteczne wspomaganie odchudzania. Co więcej, zmienna temperatura wody wpływa również na nasz układ nerwowy, a tym samym polepsza pracę i wydajność narządów wewnętrznych. Natryski wodą działają podobnie do masażu - zmniejszają napięcie mięśni, relaksują i odprężają, a co za tym idzie, wpływają na nasze ogólne samopoczucie. Bicze szkockie to prosty, szybki i niedrogi zabieg, które niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia.

        Bicze szkockie - przeciwwskazania

        Mimo że zabieg ten jest generalnie bardzo dobry dla stanu zdrowotnego naszego organizmu, istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Bicze szkockie nie są zalecane dla osób z problemami skórnymi (zwłaszcza wszelkie stany zapalne), jako że natryski mogą je spotęgować. Natryskom nie powinien poddawać się również każdy, kto cierpi na choroby serca lub układu krwionośnego, ostre infekcje i stany podgorączkowe, a także hemofilię. Zabieg odradza się też osobom w podeszłym wieku, o wątłej budowie ciała lub czującym ciągłe, niewyjaśnione osłabienie.

        Zobacz film: Jak sprawdzić czystość basenu? Źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        Źródło zdjęcia głównego: Fot. andresr / Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości