Sport i fitness

W DDTVN dwóch mistrzów kierownicy, z których jeden nie ma prawa jazdy

Sport i fitness

Aktualizacja:

W połowie maja 2019 r. na brytyjskim torze Silverstone, byli kartingowcy - Bartosz Paziewski i Karol Basz zdobyli pierwsze miejsce w zawodach Lamborghini Super Trofeo. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieli o swoim sukcesie. Od kiedy zajmują się sportem motorowym? Jak doszło do ich współpracy?

Bartosz Paziewski i Karol Basz wystartowali w Lamborghini Super Trofeo - najszybszej monofabrycznej serii wyścigów na świecie. Zmagania kierowców odbywają się w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce. Wyścigi trwają 50 minut. Między 20 a 30 minutą kierowcy w teamie muszą się zmienić. Po zawodach na torze Silverstrone, w tym roku odbędzie się jeszcze pięć wyścigów zaliczanych do Lamborghini Super Trofeo Europa: na włoskim torze Misano (29-30 czerwca), holenderskim Zandvoort (13-14 lipca), belgijskim Spa (26-27 lipca), niemieckim Nurburgringu (31 sierpnia – 1 września) i w Hiszpanii, w Jerez de la Frontera (24-25 października). Podczas wyścigu trzeba być cały czas skoncentrowanym, ponieważ najmniejszy błąd można przypłacić życiem.

>>> Zobacz także:

Kim jest Bartosz Paziewski?

Bartosz Paziewski to polski kierowca wyścigowy, urodzony w 2002 roku. Już jako półtoraroczne dziecko usiadł za kierownicą trzybiegowego, zasilanego akumulatorem Jeepa, a w wieku 4 lat po raz pierwszy poprowadził profesjonalny crossowy motor Yamaha. W 2008 roku, z uwagi na bezpieczeństwo, przesiadł się na quada. Kiedy miał 8 lat rozpoczął zajęcia w szkółce kartingowej.

Kolejne kroki Bartek Paziewski stawiał w Lidze Kartingowej. Kiedy zaczął odnosić sukcesy, podjęto decyzję, by zgłosić go do udziału w profesjonalnych wyścigach kartingowych, czyli cyklu Easykart 60, przeznaczonych dla najmłodszych zawodników.

W 2016 r. Bartek wystartował w wyścigach samochodowych KIA Lotos Race. Tam rywalizował ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami. Jego talent, pasja i sportowy duch sprawiły, że wygrał wyścigi podczas dwóch finałowych rund sezonu na czeskim torze.

W 2017 r. młody kierowca wziął udział w niemieckiej serii wyścigowej Renault Clip Cup Central Europe. Trzykrotnie stanął na podium, w tym dwa razy na najwyższym stopniu. Niewiele brakowało, by ukończył sezon z tytułem wicemistrza.

W 2019 roku przeszedł do wyższej ligi i zaczął ścigać się w Lamborghini Super Trofeo Europe.

Trenerem Bartosza Paziewskiego jest były mistrz świata Audi R8 – Mateusz Lisowski.

Specjaliści uważają, że nastolatek jest następcą stylu jazdy prezentowanego przez kierowcę F1, Maxa Verstappena.

Kim jest Karol Basz?

Karol Basz urodził się w 1991 roku w Krakowie. Pierwszy raz usiadł w gokarcie, kiedy miał 8 lat. W wieku 10 lat zdobył licencję kartingową, która umożliwiała start w profesjonalnych zawodach. Pierwsze starty Karola w mistrzostwach Polski to rok 2001. W roku 2003 zdobył tytuł wicemistrza kategorii K60A. Rok później zdobył już mistrzostwo w tej kategorii. W roku 2005 Karol przesiadł się do kategorii ICA Junior i już w pierwszym sezonie zdobył mistrzostwo Polski. W roku 2006 Karol Basz kontynuował jazdę w kategorii ICA Junior i z kompletem punktów obronił tytuł mistrza Polski. W tym samym roku młody kierowca zaczął regularnie wyjeżdżać za granicę, by ścigać się z najlepszymi na świecie. Rok 2011 jest jednym z najlepszych w wykonaniu Polaka - wygrał jedną z rund Mistrzostw Świata na japońskim torze Suzuka, a także wiele razy stawał na podium zawodów WSK i Mistrzostw Świata. Kolejne lata to także pasmo sukcesów na torach kartingowych.

W 2017 roku Karol Basz rozszerzył program o starty w mistrzostwach Włoch GT, gdzie rywalizował za kierownicą wyścigowego Lamborghini Huracana Super Trofeo.

W zeszłym sezonie, który był pierwszym pełnym sezonem startów w wyścigach samochodowych, Polak wywalczył tytuł wicemistrza Europy serii Lamborghini ST.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości