Sportowa aktywność w ciąży. Jakich dyscyplin powinno się unikać?

Sport i fitness

Aktualizacja:

Ciąża nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej. Część kobiet decyduje się na treningi nawet w ostatnich chwilach przed narodzinami dziecka. Wcześniej należy jednak skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym. Jakie są przeciwwskazania do uprawiania sportu w błogosławionym stanie?

Czy w ciąży można uprawiać sport?

Od lat pokutuje przekonanie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje i wzbraniać się przed uprawianiem sportu. Tym czasem eksperci uspokajają, że błogosławiony stan nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z uprawiania sportu. Ćwiczyć można nawet do ostatniego miesiąca ciąży. Oczywiście wcześniej należy skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Dzięki niemu dowiemy się, czy nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej. W jakich przypadkach do tego dochodzi? Wyjaśniła goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN ekspertka.

Chociażby łożysko centralnie przodujące czy też łożysko przodujące. To jest taka sytuacja, która może powodować krwawienie. Wiadomo, im wcześniejszy jest to etap, tym będzie to bardziej niebezpieczne. Aczkolwiek w późnym etapie ciąży też jest to bardzo niebezpieczne, bo krwawienie może być tak masywne, że może skończyć się tragicznie i dla mamy, i dla dziecka

- wytłumaczyła Ewa Kurowska, ginekolog i położnik.

Jakich sportów unikać w ciąży

Gdy nie ma przeciwwskazań i kobieta decyduje się na uprawianie sportu, warto, żeby wzięła pod uwagę swoją kondycję jeszcze sprzed stanu błogosławionego. Goszcząca w naszym studiu ekspertka uczuliła, by przyszłe mamy nie rzucały się w nagły wir różnego rodzaju ćwiczeń, jeśli dotąd były mało aktywne. Z kolei panie oddane treningom na co dzień mogą kontynuować aktywność. Zawsze jednak trzeba wsłuchiwać się w swój organizm.

W momencie, kiedy coś się zacznie dziać, kiedy coś tej ciąży będzie się nie podobało, zacznie wtedy, być może boleć brzuch, jakieś delikatne plamienia mogą się zacząć. To będzie znaczyło, że ta aktywność była zbyt duża i należy ją zmniejszyć bądź też nawet zatrzymać na jakiś krótki czas

- wytłumaczyła ginekolog.

Aktywność fizyczna może mieć doskonały wpływ na organizm ciężarnej kobiety, a nawet sprawić, że poród będzie łatwiejszy.

Świadomość własnego ciała, świadomość mięśni, świadomość tego, jak ten organizm działa i funkcjonuje, jest bardzo ważna przy porodzie. Z naszego, ginekologów, doświadczenia wynika, że im pacjentka jest bardziej wysportowana, im bardziej świadoma swojego ciała, tym ten poród jest szybszy, lżejszy i przyjemniejszy.

- wyjaśniła ekspertka.

Jakich ćwiczeń unikać podczas ciąży

Choć samo uprawianie sportów jest polecane ciężarnym kobietom, istnieją pewne dyscypliny i ćwiczenia, których powinno się unikać. Wśród nich z pewnością będą wszelkie sporty ekstremalne. Niebezpieczna może się okazać również niepozorna jazda na rowerze, który jest urazowy.

Jak pacjentki pytają "Pani doktor, czy ja mogę jeździć na rowerze?", ja mówię "Na stacjonarnym absolutnie tak", natomiast z tym zwykłym rowerem naprawdę trzeba uważać

- wytłumaczyła Ewa Kurowska.

Choć nie jest on całkowicie zabroniony, to trzeba jednak mocno pilnować sytuacji panującej na trasie przejażdżki, w tym baczyć na innych użytkowników drogi. Trzeba też uważać na ćwiczenia z podskokami, które wymagają odpowiednich umiejętności (praca nogami, nieruchoma reszta część ciała). Taka poprawność nie zawsze jest pilnowana. Na liście sportów do unikania podczas ciąży znajduje się też nurkowanie - może dojść do niedotlenienia)

Spokojnie można za to uprawiać jogging. Niektóre pacjentki pani Ewy decydowały się nawet na udział w zawodach Ironman podczas ciąży.

Sportu w trakcie ciąży nie unikały również bohaterki naszego reportażu, jak Katarzyna Sędrowska czy Angela Knapp. Zobacz, co powiedziały na temat swojej aktywności.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Dwuletni Ksawery potrzebuje leku za 9,5 mln złotych. Zbiórkę na rzecz chłopca wspiera akcja Pol-Truck Expedition

Pochwała dla dziecka zbyteczna w procesie jego wychowania? Psycholożka: "Nie pomaga w poczuciu własnej wartości"

Polacy na dziecko decydują się coraz rzadziej i coraz później. "Stawiają bardziej na karierę, niż rodzinę"

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Łukasz Zagórski