Sport i fitness

Adam Małysz - życiorys i kariera w skokach narciarskich oraz Rajdzie Dakar

Sport i fitness

Aktualizacja:

Adam Małysz to utytułowany skoczek narciarski i kierowca rajdowy. Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Co należy do jego zadań? Jak jego pracę oceniają skoczkowie kadry narodowej?

Kariera narciarska Adama Małysza

Adam Małysz zaczął trenować skoki narciarskie w wieku 6 lat. Pierwszy skok oddał na obiekcie K17 w Wiśle-Centrum, lądując na 7 metrze. Znaczące sukcesy zaczął już odnosić w wieku juniorskim - w mistrzostwach Polski dla tej kategorii wiekowej zdobył sześć indywidualnych medali (3 złote, 2 srebrne, 1 brązowy) oraz 3 złote w rywalizacji zespołowej. Kiedy miał 16 lat zadebiutował w zawodach seniorskich - Mistrzostwach Polski i Pucharze Kontynentalnym. W 1994 roku został powołany do kadry narodowej polskich skoczków. Punkty w Pucharze Świata zaczął zdobywać w 1995 r., a pierwsze zwycięstwo w tych zawodach odniósł już rok później.

Podczas swojej wieloletniej kariery był m.in. czterokrotnym medalistą olimpijskim, czterokrotnym mistrzem świata, czterokrotnym (w tym trzykrotnym z rzędu) zdobywcą Pucharu Świata i ponad dwudziestokrotnym zimowym Mistrzem Polski.

Dzięki licznym zwycięstwom Adama Małysza skoki narciarskie pokochali polscy kibice, a dzieci chciały iść w ślady mistrza. Potwierdzają to Dawid Kubacki:

Sukcesy Adama były motorem napędowym dla polskich skoków

i Piotr Żyła:

Dzięki niemu zacząłem przygodę ze skakaniem

Ostatni skok Adam Małysz oddał 26 marca 2011 roku podczas benefisu zorganizowanego na jego cześć w Zakopanem.

Starty w rajdach samochodowych

Po oddaniu ostatniego skoku Adam Małysz nie zamierzał siedzieć bezczynnie - narty zamienił więc na samochód. W 2012 roku mógł się już cieszyć z tytuł międzynarodowego rajdowego mistrza Polski i Czech. W latach 2012–2016 pięciokrotnie uczestniczył w Rajdzie Dakar.

Praca w Polskim Związku Narciarskim

Rajdy pochłonęły Adama Małysza na 5 lat, po czym wrócił do skoków jako działacz. Oficjalnie jego stanowisko w Polskim Związku Narciarskim nosi nazwę: dyrektor sportowy do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, ale Adam pełni też rolę mentora, menedżera i rzecznika prasowego. Jest też dobrym duchem drużyny - m.in. z chęcią pomaga zawodnikom kadry nosić torby i narty:

Fajne jest to, że tak wielki człowiek pozostał normalny

- powiedział Stefan Hula.

Złoty Dawid Kubacki i srebrny Kamil Stoch

Adam Małysz może być teraz dumny z postawy swoich kolegów. Podczas Mistrzostw Świata w Seefeld 2019 Dawid Kubacki i Kamil Stoch dokonali cudu na skoczni normalnej. Ten pierwszy z 27. miejsca, które zajmował po pierwszej serii wskoczył na najwyższe podium i zdobył złoty medal, a drugi - z 18 wywalczył tytuł wicemistrza świata! Gratulujemy!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości