Sport i fitness

366 maratonów w 366 dni. Biegający rolnik ma w planach kolejne rekordy

Sport i fitness

Ryszard Kałaczyński to utytułowany polski ultramaratończyk. Swoją przygodę ze sportem rolnik z Wituni rozpoczął od gry w piłkę i podnoszenia ciężarów. Jego życie zmieniło się po zakupie butów do biegania - tak zaczęła się jego kariera długodystansowca.

Na swoim koncie ma ponad 670 przebiegniętych maratonów, w tym 48 ultramaratonów i grecki Spartathlon, czyli najtrudniejszy bieg świata. W 2016 roku Ryszard Kałaczyński, rolnik z Wituni , został laureatem prestiżowej nagrody National Geographic plebiscytu „Travelery” z kategorii „Wyczyn Roku”. Największym jego osiągnięciem jest indywidualny bieg przez Polskę. Przebył wówczas 800 kilometrów z Zakopanego do Sopotu w zaledwie 7 dni.

Sport to zdrowie

Życie Ryszarda nie było łatwe. Przez wiele lat borykał się z uzależnieniem od alkoholu i właśnie bieganie pomogło mu wyjść z nałogu. Jak powiedział, przez zajęcia sportowe nie miał czasu myśleć o głupotach.

Przyszedł taki moment, że musiałem podjąć decyzję: albo coś ze sobą zrobię, albo dalej będę się pogrążał. Stwierdziłem, że moja droga z alkoholem się kończy. Ciężko było rzucić, kombinowałem na wszystkie strony i dopiero w 2001 roku poddałem się leczeniu

Terapia przyniosła skutek i od tamtej pory Ryszard nie pije alkoholu. Uzależnił się od biegania, biorąc udział w kolejnych maratonach.

ZOBACZ: Wywiad z Ryszardem Kałaczyńskim w studiu Dzień Dobry TVN

Rekord goni rekord

Ryszard Kałaczyński nieustannie poszukuje nowych wyzwań. Jednym z nich było przebycie, jako pierwszy człowiek w historii, 366 maratonów w 366 dni. Dzięki temu trafił na listę rekordów Guinessa. I nie zamierza na tym poprzestać. Zainspirowany triatlonistami, postanowił podjąć rękawicę. Planuje pokonanie 100 Ironmanów w 100 dni . Żeby to zrobić, codziennie będzie musiał przepłynąć 3800 m, przejechać na rowerze 188 km i przebiec 42 km. Ten rok zamierza poświęcić na przygotowania. Obecnie stara się uzbierać 5 tys. zł potrzebnych do udziału w 10 zawodach.

ZOBACZ: Poranny trening Ryśka - króla maratonów. Te ćwiczenia dadzą Ci energię na cały dzień.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Mateusz Kufel – mistrz freestyle’u. Jego życie odmieniło znalezione 20 zł

Robert i Justyna Korzeniowscy. Ich miłość zaczęła się od sportu

Najlepsze aplikacje do biegania na telefon

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości