Sport i fitness

13-latka wicemistrzynią Polski w jeździe na deskorolce. "Staramy się jeździć na wakacje tam, gdzie jest skatepark"

Sport i fitness

Autor:
Dominika
Czerniszewska
13-letnia wicemistrzyni Polski – Marcela Dętkoś

Marcela Dętkoś na co dzień jest uczennicą szkoły podstawowej, a po lekcjach wskakuje na deskę, by trenować. Wysiłek się opłacił, bo 13-latka niedawno została wicemistrzynią Polski w jeździe na deskorolce w kategorii Park. W naszym studiu, w którym gościła z mamą, opowiedziała o swojej pasji i pokazała kilka trików.

Marcela Dętkoś wicemistrzynią Polski w jeździe na deskorolce

Marcela Dętkoś jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie. Jej przygoda ze sportem rozpoczęła się od windsurfingu. Później z deski na wodzie przeniosła się na tę z kółkami.

- Wszystko zaczęło się od tego, że czytałam książkę o Sky Brownie, jednej z najsłynniejszych skaterek na świecie. Bardzo mnie ona zainspirowała. Postanowiłam z koleżanką nauczyć się jeździć na desce. Na początku robiłyśmy to dla zabawy, ale potem znalazłam informację o szkółce deskorolki. Namówiłam mamę na pierwsze zajęcia. Po tych zajęciach się bardzo wciągnęłam i codziennie zaczęłam trenować. I tak aż do teraz – tłumaczyła 13-latka w Dzień Dobry TVN. 

Obecnie Marcela jest wicemistrzynią Polski. Szaleje na rampach, poręczach i schodach, a dzień bez deski jest dla niej stracony. Stara się doskonalić swój warsztat, by wykonywać jak najwięcej trików i jak najwyżej skakać.

O czym marzy 13-letnia wicemistrzyni Polski?

Jazda na deskorolce stanowi dla Marceli nie tylko pasję, ale to jej styl życia. Marzy, by w przyszłości wystartować w Igrzyskach Olimpijskich. Przypomnijmy, że skateboarding zadebiutował w programie podczas tegorocznych zawodów w Tokio.

Choć skakanie ze schodów na desce jest niezwykle efektowne, może być i niebezpieczne. Natomiast Magdalena Chrzan-Dętkoś, mama Marceli ufa córce i ją wspiera.

- Jestem dumna z córki. Mam zaufanie do Marceli, do trenerów. (...) Uważam, że to korzystne czasem czegoś się bać. Wiem, że Marcela czasem się czegoś boi i o tym myśli, przygotowuje się. Rzeczywiście to nie jest tak, że zobaczy jakieś wielkie schody i się z nich rzuca - podkreślała mama 13-latki.

I dodała, że cała rodzina po części żyje pasją Marceli. - Jesteśmy w to wciągnięci. Poznaliśmy różne skateparki w Polsce, w Europie już nawet. Staramy się jeździć na wakacje tam, gdzie jest skatepark. Wtedy wszyscy są zadowoleni - podsumowała Magdalena Chrzan-Dętkoś.

Zobacz umiejętności 13-letniej Marceli w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości