Zdrowie

Alkohol i napoje energetyczne - śmiertelnie złe połączenie

Zdrowie

Autor:
Dagmara
Olszewska
Źródło:
poradnikzdrowie.pl

Nowy rok to dla wielu osób czas na szukanie nowych, alkoholowych doznań. Niestety od lat nieustannie jednym z najpopularniejszych trunków jest mieszanina szampana czy whiskey z napojem energetycznym. Niewiele osób jednak wie, jak bardzo taki koktajl może szkodzić zdrowiu.

Napój energetyczny z alkoholem - zły pomysł

Jedni wybierają mieszkankę dowolnego alkoholu z napojami energetycznymi przez kwestie smaku. Inni sięgają po to połączenie ze względu na przekonanie, że procenty i bąbelki mniej uderzą do głowy. Niestety chęć wydłużenia sobie imprezy może mieć tragiczne skutki dla całego naszego organizmu. W historii pojawiły się też ofiary śmiertelnej alkoholowej receptury. 

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jak wielokrotnie udowodniły różne badania, łączenie alkoholu z napojami energetycznymi jest skrajnie niebezpieczne. Wszystko przez znaczące dawki kofeiny, które nawet bez dodatku wysokoprocentowych trunków są niezdrowe. Nie bez znaczenia pozostają tu także składniki pobudzające takie jak żeń-szeń czy wyciąg z guarany, które wzmagają i wydłużają działanie napoju energetycznego.

Skutki mieszania alkoholu z napojami energetycznymi

Jednym z najbardziej znanych skutków picia alkoholu zmieszanego z napojami energetycznymi jest silne pobudzenie. Złudne wrażenie odporności na wysokoprocentowe napoje może ułatwić przedawkowanie alkoholu. Często też jest zachętą dla nietrzeźwego do kierowania pojazdami. Lekarze biją na alarm: kilka drinków z napojem energetycznym może dać taki sam efekt, jak przedawkowanie amfetaminy.

Taka mieszkanka nie bez powodu jest także nazywana zabójczą. Wszystko przez substancje, które znacząco osłabiają serce. Przeciążenie organizmu związane z przyjmowanymi mieszankami może doprowadzić do nudności, wymiotów, ciężkich zaburzeń oddychania, a nawet śmierci. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, osoby, które mieszają napoje energetyczne z wódką, nawet 6 razy częściej zmagają się z poważnymi zaburzeniami pracy serca niż ci, którzy pili czysty alkohol.

Zobacz także:

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Henrik Sorensen/Getty Images

Pozostałe wiadomości