Zdrowie

Skrzepy podczas okresu - czy to normalne?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta trzyma w ręku podpaskę

Obecność skrzepów w początkowej fazie miesiączki jest zjawiskiem naturalnym, szczególnie u kobiet o obfitych miesiączkach. Należy jednak zachować czujność, gdy okres trwa zbyt długo, a oprócz licznych skrzepów towarzyszą mu także krwotoki i silne bóle brzucha.

Skrzepy w czasie okresu - czy jest się czym przejmować?

Przebieg miesiączki jest bardzo indywidualną kwestią i u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej. Zwykle krwawienie menstruacyjne trwa od 3 do 7 dni.

Przez pierwsze 2-3 dni miesiączka jest bardziej obfita. Właśnie w tej początkowej fazie w krwi menstruacyjnej mogą pojawiać się skrzepy. Ich obecność zazwyczaj nie jest podyktowana czynnikami chorobowymi, jednak warto obserwować długość i obfitość krwawień. Jeżeli miesiączki trwają więcej niż 7 dni, są bardzo obfite i bolesne, a skrzepy krwi pojawiają się przez cały czas w dużej ilości, konieczna będzie wizyta u ginekologa.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie

Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauząDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Obfita miesiączka - jakich objawów nie ignorować?

Skrzepy w okresie są często jednym z symptomów chorobowych, więc w pierwszej kolejności należy przeprowadzić dokładną diagnostykę, która wykaże, co stoi za ich powstawaniem. Bardzo ważne jest, żeby nie bagatelizować sytuacji, w której skrzepy występują w znacznej ilości, a towarzyszą im ból i silny krwotok podczas miesiączkowania. Szybka reakcja ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku poważnych schorzeń, takich, jak rak szyjki macicy i rak trzonu macicy.

Skrzepy podczas okresu - prawdopodobne przyczyny

Głównymi przyczynami odstających od normy skrzepów podczas okresu mogą być:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej - zwykle ten właśnie czynnik powoduje powstawanie skrzepów u nastolatek, które zaczęły dopiero miesiączkować, kobiet po porodzie i przed menopauzą,
  • tyłozgięcie macicy - nie jest to choroba ani patologia i nie wymaga leczenia,
  • endometrioza - nieleczona powoduje powstawanie stanów zapalnych dróg rodnych, torbieli i zrostów, a z czasem może doprowadzić do niepłodności,
  • polipy macicy - dokładniej przerost błony śluzowej macicy spowodowany najczęściej zbyt dużą ilością estrogenu, zwykle przybiera niegroźną formę,
  • mięśniaki macicy - łagodne zmiany mięśnia macicy, w zależności od wielkości należy je obserwować lub wyciąć operacyjnie, można również leczyć farmakologicznie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Boy_Anupong/Getty Images

Pozostałe wiadomości