Zdrowie

Przez nowotwór stracił nos, teraz ma protezę. "Zacząłem drugie życie"

Zdrowie

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Dzięki lekarzom otrzymał nowy nos
Dzięki lekarzom otrzymał nowy nos Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Rewolucyjna operacja wróciła Andrzejowi Śledziakowi życie. Mężczyzna mierzył się z nowotworem, który został u niego zdiagnozowany w bardzo zaawansowanym stadium. Lekarze z warszawskiej Kliniki Otolaryngologii CMKP podjęli się pierwszej w Polsce w pełni udanej operacji rekonstrukcji nosa. O szczegółach zabiegu, który miał szczęśliwy finał, opowiedziała w Dzień Dobry TVN dr Karolina Dżaman.

Amputacja nosa

Andrzej Śledziak przez całe życie był bardzo aktywnym, dbającym o zdrowie człowiekiem. Jego kłopoty z drogami oddechowymi zaczęły się cztery lata temu, gdy zauważył, że regularnie męczą go kłopoty z zapaleniem zatok, a jego nos często krwawi.

- Później zaczął się zapadać, zrobił się "nos bokserski", tak jakbym miał go zupełnie spłaszczonego – wspomina mężczyzna.

Niestety lekarze zdiagnozowali raka płaskonabłonkowego jamy nosa i zatok, a choroba była w bardzo zaawansowanym stadium. W wyniku rozległego guza byli zmuszeni amputować nos pacjenta, pozostawiając na twarzy pana Andrzeja spory ubytek, a wręcz - dziurę. Choć zdrowie pacjenta udało się uratować, radykalna zmiana wyglądu znacząco wpłynęła na jakość jego życia - mężczyzna długo nie mógł przyzwyczaić się do swojego nowego wyglądu.

Pierwsza udana rekonstrukcja nosa

Z pomocą przyszła dr Karolina Dżaman, która wraz ze swoim zespołem jako pierwsza w Polsce podjęła się zamontowania na twarzy mężczyzny protezy w kształcie nosa. Operacja, od której minął już prawie rok, udała się. Andrzej Śledziak przeszedł radioterapię i dziś jest już całkowicie zdrowy. Swój nowy nos zdejmuje tylko do snu.

- Zacząłem drugie życie, mogę normalnie funkcjonować. Ludzie przechodzą obok mnie jak koło zwykłego człowieka. Operacja wróciła mi moje życie: mogę wrócić do pracy, iść między ludzi i korzystać z życia jak każdy – cieszy się pacjent.

Nowotwór nosa. Jakie są pierwsze objawy?

Nowotwór nosa i zatok jest stosunkowo rzadkim schorzeniem, a pierwsze powody do niepokoju przypominają zwykłe przeziębienie. Rozwój guza trwa kilka miesięcy, a pacjenci najczęściej pojawiają się u specjalistów, gdy zmiana jest już w zaawansowanym stadium i wymaga radykalnej operacji.

-  Najbardziej niepokojącym objawem jest to, gdy niedrożność jest jednostronna, czyli pacjent ma jedną dziurkę zatkaną, krwawienie z nosa, nieprzyjemny zapach z nosa i deformacja tkanek – tłumaczy dr Karolina Dżaman, kierowniczka Kliniki Otolaryngologii CMKP.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości