Zdrowie

Postanowienia noworoczne a przejście na dietę. "Trzeba spojrzeć na to holistycznie"

Zdrowie

Autor:
...
Nowy Rok - krok w stronę zdrowia
Nowy Rok - krok w stronę zdrowia
wideo 2/2
Nowy Rok - krok w stronę zdrowia

Wraz z rozpoczęciem kolejnego roku wiele osób stawia przed sobą pewne wyzwania. Wśród postanowień noworocznych często znajduje się m.in. chęć schudnięcia. Jak zmotywować się do zmian mających polepszyć nasze zdrowie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyczka i ekspertka Ministerstwa Zdrowia, Magdalena Czereda-Koleda.

Noworoczne postanowienia

Według badań CBOS i OBOP nawet połowa Polaków składa deklaracje postanowień noworocznych. Aż 40 proc. z nich pragnie schudnąć. Inne badania na Uniwersytecie w Scranton z kolei pokazały, że 36 proc. osób już po miesiącu rezygnuje ze swoich obietnic noworocznych, a kolejne 50 proc. poddaje się w okolicach wakacji. Grupa najwytrwalszych to jedynie 8 proc. Dlaczego tak się dzieje?

- Zanim podejmiemy to postanowienie, ważne jest, żeby właściwie do tego podejść, bo uważam, że często rzucamy te słowa na wiatr. Nie myślimy, jak możemy to zrobić, kto nam w tym pomoże, czy to jest w ogóle realne na tym etapie życia. (...) Badania mówią, że z większym powodzeniem wychodzą osoby, które zaczynają odchudzanie albo zmianę nawyków żywieniowych od czwartku - zdradziła Magdalena Czereda-Koleda w Dzień Dobry TVN.

Zmiana nawyków żywieniowych

Często wraz z nowym rokiem podejmujemy starania w zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Między innymi chcemy zmniejszyć ilość spożywanego cukru i postawić na zdrowe odżywianie, co może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór. Czy warto jednak przestrzegać rygorystycznych diet?

- Trzeba odczarować słowo "dieta". (...) Widzę - rozmawiając z różnymi osobami - że jest to taka lista zakazanych produktów i to od razu rodzi frustrację, bo jak czegoś mi zakazują, to na 100 proc. jutro będę o tym myślała. (...) Od razu źle do tego podchodzimy. (...) Wychodzę z założenia, że właśnie robienie takich list jest bardzo złe, bo to od razu nas na wstępie stawia w tym świetle, że chyba nam nie wyjdzie i będziemy odliczać te tygodnie, kiedy będziemy mogli zjeść frytki czy normalną kanapkę - powiedziała dietetyczka w naszym programie.

Ekspertka wyjaśniła, że dobrze postawić przed sobą postanowienia, które są realne do zrealizowania. Należy też zrobić plan, jak długo nam to zajmie. Nie można oczekiwać natychmiastowych efektów. Jeżeli chcemy schudnąć, trzeba też ustalić, ile realnie możemy zrzucić.

- Trzeba spojrzeć na to holistycznie jako styl życia, czyli dieta i ruch. (...) Kolejna rzecz to jest sen. On też ma bardzo ważne znaczenie, (...) bo działa na ośrodki głodu i sytości, a to jest połączone właśnie z tą zmianą nawyków żywieniowych. Dbanie też o siebie w kontekście zdrowia. Warto zrobić wcześniej badania i zobaczyć, jak te kwestie się przedstawiają - radziła Magdalena Czereda-Koleda.

Zobacz także:

Autor:...

Źródło zdjęcia głównego:  Justyna Rojek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości