Zdrowie

Miał raka piersi. "Myślałem, że to zmiana skórna. Guz miał wielkość główki szpilki"

Zdrowie

Autor:
Daria
Pacańska
Rak piersi dotyczy także mężczyzn
Rak piersi dotyczy także mężczyzn Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Wiele osób uważa, że rak piersi dotyka tylko kobiet, a to nieprawda. Przykładem jest przypadek architekta Adriana Szałka, u którego zdiagnozowano tę chorobę. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak dowiedział się o rozwijającym się nowotworze i jak wyglądało leczenie.

Rak piersi u mężczyzn

Adrian Szałek zachorował na raka piersi. Guzka wielkości główki szpilki wykrył przypadkiem, poprzez dotyk. - Na początku myślałem, że to zmiana skórna, ale zwykle zmiany skórne są bolesne i trochę mnie to zainteresowało. Stwierdziłem, że trzeba coś z tym zrobić, po prostu zbadać, więc poczyniłem diagnostykę w tym kierunku - tłumaczył.

Po wykonaniu USG lekarze postanowili wyciąć zgrubienie, które podczas badania histopatologicznego okazało się rakiem. Operacja polegała na usunięciu gruczołu piersiowego i u mężczyzn, poza blizną, nie ma innych skutków ubocznych.

- Ta szybka diagnostyka i stosunkowo niewielki guz spowodowały, że w tej chwili jestem po operacji i w trakcie leczenia uzupełniającego, a nie muszę borykać się z tym problemem dalej. Nie było żadnych przerzutów i udało się - powiedział Adrian Szałek.

Badania profilaktyczne mężczyzn

Adrian Szałek wziął udział w specjalnej sesji zdjęciowej, która miała na celu edukować innych mężczyzn i zachęcać do badań profilaktycznych.

- Chciałem wyeksponować tę bliznę, bo jest to dla mnie swego rodzaju pamiątka, (...) żeby pamiętać o tym, że trzeba się badać, i że każdemu może się to przytrafić - powiedział architekt.

Chirurg i onkolog prof. Dawid Murawa powiedział w Dzień Dobry TVN, że rak piersi u mężczyzn to jest bardzo rzadka choroba, jest to zaledwie 1 proc. przypadków, które dotykają kobiet.

- Z takich najświeższych danych, (...) np. w Stanach Zjednoczonych, w kraju, który ma 350 milionów mieszkańców mamy zaledwie 2700 zachorowań na raka piersi u mężczyzn. Zatem jest to choroba rzadka, ale w związku z tym, że rzadka to głównym problemem jest to, że stadia zaawansowania w momencie rozpoznania są znacznie wyższe niż u kobiet - powiedział profesor.

Onkolog podkreślił, że zgrubienie, czy guz w okolicy gruczołu piersiowego to jest wskazanie do tego, żeby udać się na badanie radiologiczne. Podstawowym badaniem jest ultrasonografia, bo u mężczyzn bardzo często występuje przerost gruczołu pod wpływem zmian hormonalnych. Jeśli są wskazania, należy wykonać biopsję gruboigłową, a jeśli został zdiagnozowany rak, trzeba wprowadzić klasyczne leczenie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości