Miał raka piersi. "Myślałem, że to zmiana skórna. Guz miał wielkość główki szpilki"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rak piersi dotyczy także mężczyzn
Rak piersi dotyczy także mężczyzn
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Samobadanie piersi może uratować życie
Samobadanie piersi może uratować życie
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Wiele osób uważa, że rak piersi dotyka tylko kobiet, a to nieprawda. Przykładem jest przypadek architekta Adriana Szałka, u którego zdiagnozowano tę chorobę. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak dowiedział się o rozwijającym się nowotworze i jak wyglądało leczenie.

Rak piersi u mężczyzn

Adrian Szałek zachorował na raka piersi. Guzka wielkości główki szpilki wykrył przypadkiem, poprzez dotyk. - Na początku myślałem, że to zmiana skórna, ale zwykle zmiany skórne są bolesne i trochę mnie to zainteresowało. Stwierdziłem, że trzeba coś z tym zrobić, po prostu zbadać, więc poczyniłem diagnostykę w tym kierunku - tłumaczył.

Po wykonaniu USG lekarze postanowili wyciąć zgrubienie, które podczas badania histopatologicznego okazało się rakiem. Operacja polegała na usunięciu gruczołu piersiowego i u mężczyzn, poza blizną, nie ma innych skutków ubocznych.

- Ta szybka diagnostyka i stosunkowo niewielki guz spowodowały, że w tej chwili jestem po operacji i w trakcie leczenia uzupełniającego, a nie muszę borykać się z tym problemem dalej. Nie było żadnych przerzutów i udało się - powiedział Adrian Szałek.

Badania profilaktyczne mężczyzn

Adrian Szałek wziął udział w specjalnej sesji zdjęciowej, która miała na celu edukować innych mężczyzn i zachęcać do badań profilaktycznych.

- Chciałem wyeksponować tę bliznę, bo jest to dla mnie swego rodzaju pamiątka, (...) żeby pamiętać o tym, że trzeba się badać, i że każdemu może się to przytrafić - powiedział architekt.

Chirurg i onkolog prof. Dawid Murawa powiedział w Dzień Dobry TVN, że rak piersi u mężczyzn to jest bardzo rzadka choroba, jest to zaledwie 1 proc. przypadków, które dotykają kobiet.

- Z takich najświeższych danych, (...) np. w Stanach Zjednoczonych, w kraju, który ma 350 milionów mieszkańców mamy zaledwie 2700 zachorowań na raka piersi u mężczyzn. Zatem jest to choroba rzadka, ale w związku z tym, że rzadka to głównym problemem jest to, że stadia zaawansowania w momencie rozpoznania są znacznie wyższe niż u kobiet - powiedział profesor.

Onkolog podkreślił, że zgrubienie, czy guz w okolicy gruczołu piersiowego to jest wskazanie do tego, żeby udać się na badanie radiologiczne. Podstawowym badaniem jest ultrasonografia, bo u mężczyzn bardzo często występuje przerost gruczołu pod wpływem zmian hormonalnych. Jeśli są wskazania, należy wykonać biopsję gruboigłową, a jeśli został zdiagnozowany rak, trzeba wprowadzić klasyczne leczenie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości