Psychologia

Sny mogą zaważyć na codziennym życiu. Jak często podejmujemy ważne decyzje pod ich wpływem?

Psychologia

Aktualizacja:
The Image Bank RFLaurence Monneret/Getty Images

Marzenia senne to dla ponad połowy osób źródło ważnych życiowych wskazówek – wykazali w badaniu ankietowym naukowcy. W jakich sferach życia najczęściej kierujemy się podpowiedziami ze snów i dla kogo są one ważne?

Czy sny rzeczywiście mogą oddziaływać na codzienne życie? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć naukowcy w nowym badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Dreaming". Badanie miało charakter ankiety, wzięło w nim udział 667 osób, wśród których ok. 60 proc. stanowiły kobiety. Średni wiek badanych wynosił ok. 35 lat. Respondenci pytani byli m.in. o to, czy pamiętają swoje sny z poprzedniej nocy oraz czy zdarzyło im się mieć proroczy sen, który ukazałby im przyszłość i pomógł podjąć ważną decyzję lub rozwiązać życiowy problem.

Co nam mówią sny?

Aż 62 proc. ankietowanych przyznało, że sny w różnych okresach życia okazały się dla nich ważne, pomocne lub mogli je uznać za prorocze. Najczęściej wymienianą sferą, w jakiej senne marzenia odegrały rolę, była praca twórcza (55,8 proc. pozytywnych odpowiedzi). Okazało się też, że duża grupa osób szuka w snach wskazówek, które pomagają rozwiązywać problemy, na przykład w związku lub w zrozumieniu własnych myśli i uczuć (52,9 proc).

Około 56 proc. badanych osób stwierdziło, że miało sny, które wpłynęły na ich opinię o innych ludziach, a nieco ponad połowa miała takie, dzięki którym zmieniła swoje zachowanie. Zmiany inspirowane marzeniami sennymi, o których wspominali uczestnicy, to m.in. radzenie sobie z żałobą lub smutkiem, uświadomienie niezaspokojonej potrzeby, lepsze zrozumienie innych, rezygnacja z niezdrowych nawyków i uświadomienie sobie wcześniej nieznanych zagrożeń. Niektórzy uczestnicy przyznawali z kolei, że pod wpływem snu dotarło do nich, że bardzo się czymś martwią.

Prorocze sny - jak się sprawdzają w codziennym życiu

Jedynie niespełna 9 proc. ankietowanych przyznało, że miało sen, który wpłynął na podjęcie ważnej decyzji w ich życiu, takiej jak zmiana pracy, przeprowadzka, kupno domu, zakończenie związku czy obranie nowego kierunku kariery. Wśród życiowych kroków podjętych pod wpływem marzeń sennych, znalazły się też m.in. rozpoczęcie terapii czy wybór dnia zbliżającego się cięcia cesarskiego.

Z badań wynika, że do słuchania swoich snów najbardziej skłonne są osoby, które interesują się snami, szukają na ich temat informacji i zapamiętują to, co im się przyśniło. Natomiast wiek, płeć i wykształcenie miały według badaczy niewielki wpływ na wyniki.

Zobacz też:

Czy według sennika nagość we śnie powinna być powodem do wstydu?

Ile można nie spać? Czy sen ma ważny wpływ na nasze zdrowie?

Czy Donald Trump cierpi na zaburzenia snu? Sprawę wyjaśnili naukowcy

Zobacz wideo: Badania pokazują, że niedostateczna ilość snu wzmaga ochotę na słodycze:

Autor: Małgorzata Kaferska-Łysek

Źródło: Dreaming/PAP

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości