Psychologia

Jak to jest naprawdę z uzależnieniem od smartfonów? "Odcięcie się jest zaleceniem terapeutycznym"

Psychologia

Przez ostatnie miesiące jeszcze więcej czasu niż zazwyczaj spędzaliśmy przed ekranami telefonów. Te niewielkie urządzenia, mogą być silnymi używkami. O tym, jak walczyć ze "smartfonowym nałogiem" opowiedzieli Youtuber Rafał Masny i terapeuta Robert Rutkowski.

Uzależnienie od urządzeń mobilnych

Kiedy myślimy o uzależnieniach, to na myśl przychodzi nam alkohol, papierosy, narkotyki czy słodycze. Ale telefon? Jak się okazuje, urządzenia mobilne mogą być także silnymi używkami. Przekonał się o tym Rafał Masny, Youtuber, który zrobił test na to, ile czasu spędza właśnie ze swoim smarfonem.

To może być bardzo otrzeźwiające, szokujące, czasami bolesne dla kogoś, jeżeli sprawdzi, ile faktycznie 'siedzi' w tym urządzeniu

- tłumaczy.

W jego przypadku jest to od pięciu do siedmiu godzin dziennie. Jak dodaje, poświęcanie czemuś tak długiego czasu, powinno jego zdaniem martwić i motywować do zmiany. Na swoim kanale w serwisie YouTube szczerze opowiedział właśnie o tym problemie.

Umiar i reset

Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień to wyznanie Rafała Masnego traktuje jednak jako pewną prowokację. Jak mówi, nadużywamy terminu „uzależnienie”.

To jest pokraczny termin, który nie pomaga a szkodzi

- tłumaczy.

I dodaje, że najgorsze, co może się wydarzyć, to poczucie winy, które będzie się pojawiało przy okazji korzystania ze smartfonów, a także zastanawianie się, czy nikt nie widzi, ile czasu spędzamy z telefonem w ręku, chowanie się. Oczywiście, ekspert nie bagatelizuje problemu, ale patrzy na niego racjonalnie. Zaznacza też, że długotrwałe patrzenie na ekran, wyłącza działanie melatoniny, czyli hormonu snu. Doradza, żeby na godzinę przed nocnym odpoczynkiem odłożyć wszystkie źródła tego sztucznego światła.

Proszę zostawiać telefon przed sypialnią, sypialnia jest do innych celów (…) Odcięcie się jest absolutnie zaleceniem terapeutycznym

- mówi Robert Rutkowski

Rafał Masny, także zachęca do ograniczania korzystania z urządzeń mobilnych.

Czas, który nie poświęcamy na telefon, jest czasem lepiej spędzonym, bogatym w pomysły, bardziej wartościowym

- mówi.

Nasi goście i prowadzący zgodnie przyznają, że najważniejszy we wszystkim jest jednak umiar i reset.

Zobacz też:

Prawie 10 mln dzieci może nigdy nie wrócić do szkoły. "Po raz pierwszy w historii ludzkości"

"Nie zagub dziecka w sieci", czyli jak uchronić najmłodszych przed niebezpieczeństwem w Internecie

Milionerzy apelują o podniesienie podatków. "Tacy jak my mają zasadniczą rolę do odegrania, aby uzdrowić świat"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości