Psychologia

Uzależnienie od piwa – czy to już alkoholizm?

Psychologia

Dwie osoby, które piją piwo
Fot: Alexander Spatari / gettyimages.com

Część osób pijących piwo jest przekonana, że uzależnienie od piwa jest mniej niebezpieczne niż w przypadku mocniejszych alkoholi. Piwo, które uchodzi za alkohol lekki i bezpieczny (tak też jest reklamowane), również jest niebezpieczne. Skutki picia piwa w zbyt dużych dawkach są analogiczne jak w przypadku nadużywania wódki czy wina.

Czy piwo jest szkodliwe? Już samo postawienie takiego pytania pokazuje, że dla wielu osób piwo nadal uchodzi za bezpieczny i mało szkodliwy alkohol. W końcu zawiera mało czystego alkoholu, nie tak łatwo się nim upić, a wiele osób pije je jedynie dla smaku. Wszystkie te argumenty dowodzą, jak niska jest społeczna świadomość dotycząca możliwego uzależnienia od piwa.

Czy picie piwa szkodzi?

Codzienne picie piwa a zdrowie to temat, który powinien doczekać się naukowego opracowania i powielenia w formie wielu artykułów o popularyzatorskim charakterze. Dlaczego? Ponieważ nadal wiele osób lekceważy skutki picia piwa i za normalne uznaje wypicie 2–3, a nawet 4 piw dziennie. Trzeba zaś jasno powiedzieć, że picie piwa jest tak samo szkodliwe jak nadmierne picie wina, wódki, whisky czy jakiegokolwiek innego alkoholu. Każdy alkohol ma szkodliwy wpływ na nasz organizm i każdy alkohol przyjmowany regularnie w końcu uzależnia.

Codzienne picie piwa – skutki

Piwo uzależnia. Ta teza nie podlega dyskusji. Pijący piwo mogą sobie zafundować alkoholizm całkiem niepostrzeżenie, właśnie przez powtarzane bezrefleksyjnie komunały o małej zawartości alkoholu, niskiej szkodliwości piwa itp.

Odpowiadając na pytanie, czy codzienne picia piwa szkodzi wątrobie , warto rozszerzyć wypowiedź o szereg innych skutków nadużywania piwa.

Warto wprost wskazać na szkodliwość piwa. Na organizm ma ono ogromny wpływ. Na co szkodzi piwo?

· sprzyja tyciu: czysty alkohol jest prawie tak samo kaloryczny jak tłuszcz, a w przypadku piwa dochodzi do tego jeszcze cukier prosty (maltoza), powstały w procesie fermentacji;

· działa szkodliwie na trzustkę: piwo ma bardzo wysoki indeks glikemiczny; nadużywanie piwa powoduje bolesność trzustki, może także zmniejszyć wydzielanie enzymów trawiennych;

· niszczy wątrobę: odpowiada ona za detoksyfikację alkoholu; proces ten powoduje jednak z czasem niewydolność wątroby, a jej otłuszczeniu sprzyja maltoza;

· sprzyja odwodnieniu;

· może prowadzić do pojawienia się zespołu jelita drażliwego;

· drożdże z piwa zaburzają mikrobiotę jelita grubego.

Tutaj już nie chodzi o to, czy codzienne picie piwa szkodzi . Na pytanie, czy piwo szkodzi zdrowiu, odpowiedź może być tylko jedna: TAK. I szkodliwość ta pojawia się nie tylko u tych osób, które piją piwo codzienne, ale także u tych, którzy sięgają po nie z nieco mniejszą częstotliwością. Jedno piwo tygodniowo z pewnością większości nie zaszkodzi, jedno dziennie – na pewno tak.

Zobacz także: Alkoholizm wśród kobiet – czy kobiety piją inaczej?

Codzienne picie piwa – czy to nałóg?

Ile piw dziennie to alkoholizm? – takie pytanie jest z gruntu źle postawione. Każda potrzeba regularnego przyjmowania alkoholu to forma uzależnienia. Oczywiście do pewnego momentu można mówić jedynie o piciu szkodliwym, należy jednak pamiętać, że w efekcie otwiera to drogę do choroby alkoholowej. Często słychać głosy żon, które twierdzą, że „ mój mąż pije codziennie piwo i nic mu nie jest”. Teraz może jeszcze nie (choć tego nigdy nie można być pewnym), ale za rok, dwa lub trzy mogą pojawić się niebezpieczne objawy, których rozwój ciężko będzie zatrzymać.

Jedno piwo dziennie – czy to alkoholizm?

Czy piwo uzależnia? Oczywiście, że tak. Wypicie nawet dwóch piw jednego dnia nie jest dla naszego organizmu niebezpieczne, o ile dzieje się to okazjonalnie. Warto w tym miejscu przypomnieć „normy” alkoholowe (dla mężczyzn).

Ile można wypić piwa dziennie?

· dziennie można przyjąć 40 g czystego alkoholu, czyli 2 piwa po 0,5 litra;

· w tygodniu nie należy przyjmować więcej niż 280 g czystego alkoholu, czyli 13 piw;

· pijąc okazjonalnie, nie powinno się przyjmować więcej niż 60 g czystego alkoholu, czyli 3 piw.

Trzeba jednak pamiętać, że są to górne normy. Każda regularna potrzeba wypicia alkoholu, nad którą nie daje się zapanować, powinna stanowić sygnał, że coś niedobrego dzieje się w organizmie. Bardzo często wiele osób lekceważy te pierwsze objawy. Na pytanie, czy codzienne picie piwa to alkoholizm , odpowiadają przecząco, bagatelizując problem.

Zobacz także: Czy dziecko alkoholika też będzie piło?

Jak przestać pić piwo codziennie?

Skutki uboczne codziennego picia piwa są na tyle niebezpieczne, że walkę z tym przyzwyczajeniem/nałogiem warto rozpocząć jak najszybciej. Nie ma sensu sprawdzać w Internecie, czy codzienne picie piwa to alkoholizm. Warto natomiast spróbować narzucić sobie autokontrolę i wyeliminować ten zwyczaj z wieczornego rytuału. Sporo osób pije piwo z przyzwyczajenia, dla smaku, nie dla samego alkoholu, dlatego tym bardziej warto jak najszybciej pozbyć się takiego niezdrowego nawyku.

Jeśli uzależnienie jest silniejsze, warto skorzystać z pomocy terapeuty, psychologa, specjalisty od uzależnień. Z każdego nałogu, nawet tego najbardziej zaawansowanego, można wyjść. Najpierw jednak trzeba dostrzec problem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości