"Nikomu nie zależy na tym, żebyśmy przestali pić". Jak wygląda wychodzenie z uzależnienia?

Od 50 lat pomaga uzależnionym
Od 50 lat pomaga uzależnionym
Alkoholicy są genialnymi kłamcami
Alkoholicy są genialnymi kłamcami
Rok bez alkoholu - jakie są efekty?
Rok bez alkoholu - jakie są efekty?
Jak alkohol zmienia wygląd?
Jak alkohol zmienia wygląd?
Jak alkohol zatruwa ciało?
Jak alkohol zatruwa ciało?
Czy abstynencja w Polsce jest akceptowana?
Czy abstynencja w Polsce jest akceptowana?
Jak FAS wpływa na życie dziecka?
Jak FAS wpływa na życie dziecka?
Bohdan Woronowicz od 50. lat pomaga osobom uzależnionym od alkoholu. To za jego sprawą w Warszawie powstał pierwszy w Polsce oddział odwykowy oparty na psychoterapii. Jak to się stało, że zaczął pomagać akurat tej grupie pacjentów? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Dr Bohdan Woronowicz o leczeniu alkoholizmu

O tym, że dr Bohdan Woronowicz zaczął pracować z osobami uzależnionymi od alkoholu, zdecydował przypadek. - Byłem psychiatrą, pracowałem w klinice. Ożeniłem się, żona studiowała jeszcze, to ja musiałem, jako osoba pracująca znaleźć pieniądze, [...], podpowiedzieli mi, że jest poradnia odwykowa, że tam potrzebują lekarza. To było 50. lat temu - powiedział dr Bohdan Woronowicz.

Specjalista praktykę leczenia uzależnień zaczynał od zera. W 1975 współtworzył pierwszy w Polsce i w tej części Europy oddział odwykowy oparty na psychoterapii, gdzie przez 35 lat był ordynatorem. Z pomocy dr. Woronowicza korzystał również Borys Szyc, aktor. - Spotykałem się dr. Woronowiczem na raty. Poszedłem do niego dużo, dużo wcześniej jeszcze przed moją rzeczywistą terapią. Chyba z 10 lat wcześniej. Przyszedłem sprawdzić, czy jestem chory, dowiedzieć się, czy mam problem, czy nie mam - powiedział artysta. Jak zakończyło się to spotkanie? Kiedy aktor faktycznie zdecydował się poszukać pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Kiedy zaczyna się alkoholizm? Jak sobie z nim poradzić?

Osobom uzależnionym od alkoholu pomaga również Krzysztof Dowgird, dziennikarz, alkoholik. Mężczyzna jest zdania, że ktoś, kto ma problemem, nigdy sam siebie nie zdiagnozuje. - Alkoholizm to choroba zakłamania. Alkoholik znajdzie sto tysięcy powodów, dla których musi się napić. Myślę sobie, że takie samoleczenie i samodiagnozowanie się nie ma sensu - powiedział w Dzień Dobry TVN Krzysztof Dowgird, dziennikarz, alkoholik, prowadzi w każdą niedzielę wyjątkową audycję "Wieczorne Rozmowy".

Na szczęście są sposoby, które pomagają dostrzec problem. - Zawsze kiedy rozmawiam ze swoimi słuchaczami, mówię, że jest takie proste zadanie do wykonania. Weź czystą kartkę papieru, podziel ją na pół. Po lewej stronie napisz sobie, co ci daje wódeczka, a po prawej co ci zabiera. Jak ci ten bilans wyjdzie na plus, to pij spokojnie i nie zawracaj sobie głowy. Jeżeli zrobi to uczciwie, to ma takiej ludzkiej siły, żeby mu wyszło, że alkohol więcej daje, niż zabiera. Cena, jaką się płaci za picie, jest straszna - dodał.

Dziennikarz jest zdania, że w Polsce nie robi się nic, aby ludzie przestali pić. - Jeżeli popatrzymy na dostępność alkoholu. O pierwszej w nocy nie kupisz chleba, ale zawsze kupisz małpkę. Cena - alkohol jest tak tani, że to się w ogóle w głowie nie mieści. Nikomu nie zależy na tym, żebyśmy przestali pić - dodał.

Gdzie poszukać pomocy, jeśli zrozumiemy, że mamy problem? Gdzie wsparcie mogą otrzymać osoby współuzależnione? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości