Rozwój osobisty – czym jest i jak wpływa na rozwój kariery?

Coaching rozwój osobisty
Fot. Hero Images / Getty Images
Ostatnio bardzo dużo mówi się o rozwoju osobistym człowieka. Z tego artykułu dowiesz się, co oznacza to pojęcie i jaki ma wpływ na naszą karierę, a także poznasz kilka prostych sposobów na swój rozwój emocjonalny.

Badania potwierdzają, że rozwój osobisty człowieka warunkuje jego progres zawodowy. Jak więc poszerzać swoje kompetencje, by odnosić sukcesy?

Co to jest rozwój osobisty?

Na to określenie składa się bardzo wiele kwestii – przecież niemal wszystko może pomóc człowiekowi się rozwijać. Generalnie ujmując, rozwój osobisty to proces zwiększania swojej wiedzy, umiejętności i świadomości na temat wszelkich elementów rzeczywistości. Nasza osobowość najdynamiczniej rozwija się oczywiście w okresie dzieciństwa i dojrzewania, jednak po osiągnięciu dojrzałości, a nawet po zakończeniu swojej edukacji, nie należy rezygnować z działań poszerzających naszą erudycję oraz zwiększających nasz intelekt, czyli z rozwoju osobowości. Przez całe życie można (a wręcz powinno się) uczyć się nowych rzeczy, zdobywać kolejne kwalifikacje oraz zwiększać swoje osobiste możliwości.

Można powiedzieć, że idea rozwoju osobistego istnieje już od czasów starożytności. Arystoteles definiował go jako kategorię mądrości. Twierdził, iż praktykowanie cnót prowadzi do szczęścia. Konfucjusz natomiast słusznie uważał, że „kształtowanie swojego wnętrza jest fundamentem (korzeniem) wszystkiego”.

Branża rozwoju osobistego

Rozwój osobisty funkcjonuje obecnie także jako dyscyplina biznesu, przynosząca spore dochody. Przede wszystkim powstaje mnóstwo książek, e-booków, audiobooków, programów e-learningowych czy wykładów i warsztatów „w realu”. Istnieje nawet coraz bardziej popularna profesja, zwana life coaching’iem.

Przedsiębiorstwa i instytucje korzystają także z różnych usług, mających rozwijać swoich pracowników. Interesującą opcją są np. szkolenia z zakresu zarządzania czasem, rozwój personalny , komunikowania interpersonalnego, sztuki autoprezentacji, odpowiedniego motywowania czy nauki samooceny.

Co wpływa na rozwój kariery?

Oprócz cech osobowości danego pracownika, na jego efektywność zawodową mają wpływ oczywiście także jego kompetencje , które można poszerzyć poprzez różnego rodzaju działania, np. przez udział w szkoleniach, kursach, warsztatach czy programach stażowych. Takie stymulowanie człowieka nie tylko daje mu szanse na pięcie się po szczeblach kariery, ale i poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości i pewności siebie. Mówiąc wprost: skoro firma czy instytucja, w której jesteś zatrudniony, dba o podnoszenie Twoich kwalifikacji i inwestuje w Ciebie, to musi znaczyć, że jesteś dla niej cennym pracownikiem.

Co jeszcze ma wpływ na Twój rozwój zawodowy ?

· chęć działania i wysoki poziom zaangażowania w wykonywane obowiązki,

· utrzymywanie dobrych relacji z pracodawcą, przełożonym, współpracownikami i kontrahentami,

· dzielenie się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami,

· dostrzeganie i wykorzystywanie swoich szans,

· podejmowanie nowych wyzwań,

· wielozadaniowość i podzielność uwagi,

· dobra organizacja pracy i zarządzanie czasem,

· kreatywność i pomysłowość,

· umiejętność wychodzenia z własną inicjatywą,

· obecność w Internecie/mediach społecznościowych,

· aktywne spędzanie czasu poza pracą,

· działalność charytatywna,

· pozytywne, lecz realistyczne nastawienie do rzeczywistości.

Jak można zadbać o swój rozwój osobisty?

Niezależnie od tego, czy Twój pracodawca inwestuje w Twój rozwój, spróbuj poświęcić trochę czasu na samodzielny rozwój kompetencji . W jaki sposób? Można stworzyć sobie plan rozwoju osobistego . Poniżej trzy proste i uniwersalne porady od nas:

· Regularnie czytaj książki, gazety i czasopisma

Rada wydaje się być banalna, ale jak zapewne słyszałeś, w dzisiejszych czasach coraz rzadziej czytamy. Wyznacz sobie czas tylko dla siebie, podczas którego naprawdę skupisz się na jakiejś dobrej lekturze i wyniesiesz z niej coś wartościowego dla swojego wnętrza.

· Przekonaj się do audiobooków, podcastów i audycji radiowych

Jeśli nie masz czasu, siły lub ochoty na „ślęczenie” nad książką, polecamy ich słuchanie. Jest też coraz więcej polskich podcasterów, czyli internautów mówiących ciekawe rzeczy na różne tematy. Warto więc nieraz podczas jazdy samochodem, spaceru czy sprzątania posłuchać czegoś innego niż muzyki.

· Codziennie ucz się czegoś nowego

Zrób sobie postanowienie, że każdego dnia doświadczysz czegoś, czego wcześniej nie robiłeś, lub przyswoisz sobie coś, czego przedtem nie wiedziałeś. Może być to np. nowa pozycja jogi, a może skontaktowanie się z dawno niewidzianą osobą, która kiedyś Cię inspirowała? Zachęcamy także do zainstalowania aplikacji, która codziennie proponuje jakieś słówko lub związek frazeologiczny w obcym języku.

Zobacz film: Kim jest coach zdrowia? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości