Psychologia

„Po pięćdziesiątce można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa” – spełnione kobiety 50+

Psychologia

Katarzyna Żak to jedna z trzech pięknych, dojrzałych aktorek, które pojawiły się na ostatniej okładce jednego z magazynów dla kobiet. Jej zdaniem „dzisiejsza pięćdziesiątka to dawna trzydziestka”. Co miała na myśli? Jak czuje się w roli kobiety po pięćdziesiątce?

 • Czy kobiety po pięćdziesiątce są bardziej spełnione?
 • Jak dojrzałe kobiety odnajdują się w show-biznesie?
 • Najpopularniejsze polskie celebrytki 50+

Czy kobiety po pięćdziesiątce są bardziej spełnione?

Według raportu opublikowanego w marcowym numerze magazynu dla kobiet „Twój Styl” kobiety po pięćdziesiątym roku życia uwalniają się od presji, by spełniać oczekiwania innych. 80% ankietowanych kobiet 50+ uważa, że żyje pełnią życia, a 85% czuje się szczęśliwymi i łączy to z dojrzałością. Z wynikami raportu zgodziły się goszczące w naszym studiu aktorka Katarzyna Żak (55 lat) oraz piosenkarka Marlena „Shazza” Pańkowska (52 lata). Obie uważają, że w obecnych czasach zmieniło się postrzeganie kobiet po pięćdziesiątce – przede wszystkim przez nie same. Jak wyznała Katarzyna Żak, łatwiej jest pozwolić sobie w tym wieku na odrobinę szaleństwa. Zapytana o przykład z własnego życia, odpowiedziała:

Na pewno to, że w końcu na golasa wskoczyłam do jeziora (śmiech). Całe życie się tego wstydziłam i bałam; w końcu stwierdziłam: „No jak nie teraz, to kiedy?” Ale nikogo przy tym nie było, żeby była jasność!

Aktorka przywołała także przykłady kobiet 50+, z którymi spotyka się, jeżdżąc po Polsce i wspomagając ich aktywizację. Według Katarzyny Żak robią one przeróżne ciekawe rzeczy, na które wcześniej nie miały ani czasu, ani odwagi.

Zobacz także: Wokalna strona Katarzyny Żak

Jak dojrzałe kobiety odnajdują się w show-biznesie?

Obie panie przyznały, że jeszcze do nie dawna funkcjonowała duża bariera wejścia jeśli chodziło o pracę po pięćdziesiątce – zwłaszcza w show-biznesie. Na problem ten skarżyły się nawet najbardziej popularne gwiazdy Hollywood 50+. Teraz jednak następuje stopniowa zmiana i dla dojrzałych artystek jest coraz więcej ról czy propozycji współpracy. Jak wyznała Shazza, pomimo wszelkich związanych z wiekiem ograniczeń i zmian fizjologicznych wciąż spełnia się i w pracy na scenie i nie zamierza z niej zrezygnować:

Ja w tym, w czym pracuję od wielu, wielu lat, czyli w muzyce, która stała się moją pasją, spełniam się bardzo dobrze. Na scenie wymagana jest dobra kondycja. My jeździmy po koncertach właściwie już od 27 lat nieprzerwanie […]. Moi koledzy z zespołu pytają: „Magda, skąd ty masz taką kondycję, skąd ty to bierzesz?”

Zobacz także: Ten głos, ta sylwetka... Shazza wcale się nie zmieniła!

W lutym 2019 swoje pięćdziesiąte urodziny obchodziła także Renata Dancewicz. Jak żartobliwie powiedziała nam w specjalnym, jubileuszowym materiale, liczy na to, że w komediach romantycznych będzie się pojawiało coraz więcej ról dla kobiet około sześćdziesiątki.

Zobacz także: Jak złoszczą się Renata Dancewicz i Edyta Jungowska?

Najpopularniejsze polskie celebrytki 50+

 • Renata Dancewicz (50 lat)
 • Katarzyna Figura (56 lat)
 • Małgorzata Foremniak (52 lata)
 • Jolanta Fraszyńska (50 lat)
 • Beata Kozidrak (58 lat)
 • Agata Młynarska (53 lata)
 • Marlena „Shazza” Pańkowska (52 lata)
 • Ewa Skibińska (56 lat)
 • Danuta Stenka (57 lat)
 • Katarzyna Żak (55 lat)

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Prowadzący:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości