Psychologia

Pierwsze wrażenie, czyli najważniejszy moment relacji

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Thomas Barwick/Getty ImagesPierwsze wrażenie, czyli najważniejszy moment relacji

Zdaniem naukowców ludzie potrzebują około 11 sekund na ocenę drugiego człowieka, okładki książki czy strony w Internecie. To właśnie te kilkanaście sekund składa się na dobre pierwsze wrażenie, czyli coś, na czym większości ludzi bardzo zależy. Efekt pierwszego wrażenia jest trwały i może zaważyć na wielu życiowych szansach i możliwościach.

Pytanie o to, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, zadają sobie nie tylko zwykli ludzie, ale także naukowcy, a przede wszystkim psychologowie i socjolodzy.

Pierwsze wrażenie: psychologia

Wydawać by się mogło, że pierwsze wrażenie można zmienić po jakimś czasie, ponieważ wskazują na to przykłady z filmów czy życia codziennego. W rzeczywistości nie jest to takie proste. Zdaniem psychologów istnieje zjawisko zwane efektem aureoli. Polega ono na przypisywaniu cech osobowości na podstawie pierwszego wrażenia, czyli głównie wyglądu. Należy jednak pamiętać, że nie chodzi o wygląd atrakcyjny czy seksowny, ale o sympatyczną aparycję. Jeżeli dana osoba nam się spodoba, to przypiszemy jej więcej cech pozytywnych, a więc w późniejszych etapach znajomości będziemy ją postrzegać jako życzliwą i miłą. Pierwsze wrażenie w psychologii jest uznawane za jeden z najważniejszych elementów całej relacji pomiędzy ludźmi.

Pierwsze wrażenie: badania

Serie eksperymentów na różnych uniwersytetach krajowych i zagranicznych wykazały, że w przypadku pierwszego wrażenia największe znaczenie ma wygląd. Na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej zastanawiano się nad tym, czy lepiej kontaktować się z innymi ludźmi osobiście, czy też przez wideoczaty lub media społecznościowe. Okazało się, że najlepsze pierwsze wrażenie można zrobić twarzą w twarz. Pasywne oglądanie zdjęć czy wpatrywanie się w ekran z poruszającą się osobą sprawia zwykle, że nie jesteśmy w stanie dostrzec wielu ważnych cech drugiego człowieka. Zdaniem badaczy pierwsze wrażenie jest bardzo trwałe. Mimo że później możemy zmienić zdanie na temat danej osoby, jest to już raczej związane z racjonalnym myśleniem, a nie z emocjami i aparycją tego człowieka.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na swój wygląd zewnętrzny. Schludny, zadbany, czysty strój i uśmiech na twarzy to podstawowe warunki dobrego pierwszego wrażenia. Znaczenie mają także następujące czynniki:

  • komunikacja niewerbalna: gesty, ton głosu, mimika;
  • zachowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o uścisk dłoni;
  • kontakt wzrokowy z drugą osobą;
  • przechylenie się w stronę drugiego człowieka;
  • upodobnienie się pozycją do drugiej osoby (na przykład założenie nogi na nogę);
  • dystans do samego siebie.

Co ważne, wiele zależy od sytuacji. W przypadku rozmowy rekrutacyjnej pierwsze wrażenie może decydować o tym, czy otrzymamy wymarzoną pracę. W takiej sytuacji musimy zachowywać się profesjonalnie, ale jednocześnie spokojnie i swobodnie. Z kolei w przypadku randki powinniśmy być ekspresyjni, uśmiechać się i aktywnie słuchać drugiej osoby.

Czy pierwsze wrażenie naprawdę jest tak ważne?

Z jednej strony słyszymy, aby nie oceniać książki po okładce, a z drugiej dowiadujemy się, że największe znaczenie w relacjach międzyludzkich ma pierwsze wrażenie, czyli kilkanaście sekund. Badania rzeczywiście wskazują na to, że pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, jednak warto pamiętać o tym, aby nie skreślać ludzi, tylko dlatego, że mają nieprzyjemną aparycję czy nieodpowiedni ubiór. Budowa pierwszego wrażenia przypomina trochę wpływanie na drugą osobę, a każda technika manipulacji może zmylić. Kobieta, która ubiera się wspaniale na pierwszą randkę, jest uśmiechnięta i optymistyczna, może w rzeczywistości być zimną i oschłą osobą, a mężczyzna, który stara się o pracę i wygląda na oczytanego i sympatycznego, może mieć małe pojęcie o literaturze. Efekt aureoli sprawia, że przypisujemy innym cechy, których te osoby wcale nie muszą posiadać. Zdaniem antropologów pierwsze wrażenie może nas uchronić przed popełnianiem błędów. Z perspektywy ewolucyjnej powinniśmy więc wiedzieć, czy możemy zaufać danej osobie, czy też nie. Kompetencje innych ludzi możemy ocenić dopiero wtedy, gdy nabierzemy do nich zaufania. Zwykle obraz pierwszego spotkania utrzymuje się dosyć długo w pamięci. Jest to związane z efektem pierwszeństwa, który polega na tym, że informacje, które docierają do nas jako pierwsze, są zapamiętywane lepiej i mają większy wpływ na kształtowanie się ogólnego wrażenia. Pamiętajmy, że pierwsze dobre wrażenie możemy zrobić tylko raz, dlatego przygotujmy się do ważnych spotkań, rozmów czy wystąpień.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Ciekawski przedszkolak i trudne pytania

Ciekawski przedszkolak i trudne pytania
Ciekawski przedszkolak i trudne pytania
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  Thomas Barwick/Getty Images

Pozostałe wiadomości