Psychologia

Moje dziecko wyjeżdża na studia. Jak radzić sobie z tęsknotą?

Psychologia


Każdego roku w październiku byli maturzyści wyfruwają w rodzinnego domu i wyjeżdżają na studia. Jak z tęsknotą radzą sobie rodzice? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog Monika Perkowska oraz Natalia Tur, socjolog i blogerka.

Październik jest przełomowym czasem dla wszystkich świeżo upieczonych studentów. Młodzi ludzie w pogoni za marzeniami wyruszają do dużych miast i próbują swoich sił na wybranych kierunkach, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Reakcja rodziców na wyjazd dziecka

Zadowoleni rodzice są dumni z sukcesów swoich dzieci, mimo to czasem jest im trudno rozstać się z pociechą. Świadomość, że dziecko jest już samodzielne i na tyle dorosłe, żeby zamieszkać osobno, przyprawia niektórych rodziców o ból głowy. Jak dorośli radzą sobie ze świadomością, że ich "malec" niedługo opuści rodzinne gniazdko?

Najtrudniejsze są tygodnie poprzedzające wyjazd. Wtedy jak przyznała pani Natalia, w rodzicach włącza się uczucie pustki i samotności.

Najlepsze sposoby na poskromienie lęku

Jedną z najlepszych metod radzenia sobie z poczuciem opuszczenia jest zajęcie się swoim życiem i emocjami. Rodzice mający jedno dziecko, które właśnie wyruszyło na studia, powinni skupić się na swoim związku. Dzięki temu para często przeżywa drugą młodość. Co zrobić, żeby obie strony dobrze zniosły rozstanie?

Rodzice nie powinni przenosić swojego stresu, lęku na dziecko.

– dodała jedna z pań.

Musimy rozmawiać o swoich uczuciach i przyglądać się nim. Jeżeli nie potrafimy zapanować nad naszymi emocjami, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta i współpraca z psychoterapeutą.

Zobacz też:

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości