Psychologia

Kiedy zaczynamy doceniać rodziców? Tadeusz Muller o trudnej relacji z mamą Magdą Gessler

Psychologia

W dzieciństwie nie zawsze mamy dobre relacje z rodzicami, często nie rozumiemy ich zachowania, nie wiemy dlaczego postępują tak, a nie inaczej, nie jesteśmy w stanie pojąć, że tak naprawdę chcą tylko naszego dobra. Kiedy zaczynamy to rozumieć i doceniać naszych rodziców? Kiedy przychodzi ten moment? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN starali się odpowiedzieć Mariusz Szczygieł i Tadeusz Muller.

 • Kiedy zaczynamy doceniać rodziców? Kiedy jest ten moment?
 • Mariusz Szczygieł o relacji z ojcem Jerzym Szczygłem.
 • Tadeusz Muller o relacji z mamą Magdą Gessler.
 • Dlaczego nie możemy dogadać się z naszymi rodzicami?
 • Jak lepiej dogadywać się z rodzicami?

Zobacz też: Stalking a zaloty - jak je odróżnić?

Kiedy zaczynamy doceniać rodziców? Kiedy jest ten moment?

Nie doceniamy ich, wmawiamy że "są najgorsi na świecie", a już kilka lub kilkanaście lat później zaczynamy rozumieć, dlaczego coś robili w taki, a nie inny sposób, i że tak naprawdę myśleli tylko o naszym dobru. Mowa oczywiście o naszych rodzicach. W którym momencie zaczynamy doceniać rodziców?

Więcej: Co dziedziczymy po rodzicach?

Mariusz Szczygieł o swoim ojcu

Mariusz Szczygieł potrzebował sporo czasu, żeby docenić relację ze swoim ojcem. Jak wyglądała jego historia?

Byłem zbyt dziecinny i zbyt naiwny. Byłem synkiem mamusi, bo ja jestem jedynakiem. Przez cały okres nastoletni uważałem, że w życiu wystarcza tylko ta relacja "ja i mama", a ojca traktowałem trochę jak konkurenta do ręki mamy. Nie miałem jakiegoś specjalnie złego kontaktu z tatą, aż do momentu kiedy wyjechałem do Warszawy, byłem po dwudziestce (...) mój tata jest malarzem pokojowym i tata przyjechał do Warszawy pomalować wynajęty przeze mnie pokój na Sadybie. To był moment, kiedy zrozumiałem, że zakochałem się w moim ojcu. ja wtedy doceniłem go jako człowieka ze swoją filozofią życiową. Bo ja zawsze byłem tym, który się dużo uczył, a tata był pracownikiem fizycznym (...) - opowiadał Mariusz Szczygieł.

Mariusz Szczygieł pamięta sytuację, kiedy w Warszawie dał swojemu ojca do obejrzenia album Picassa i powiedział mu, żeby ominął te czarno-biało rysunki, a przeszedł od razu do "kolorowych obrazków". Wtedy ojciec Mariusza Szczygła mu odpowiedział:

Synu, ty jesteś taki uczony? I ty pomijasz czarno-białe i chcesz oglądać kolorowe? To co ty będziesz wiedział o życiu? Wszystko w życiu musi być uporządkowane. Najpierw czarno-białe, potem kolorowe.

Ta sytuacja dała do myślenia Mariuszowi Szczygłowi.

Tadeusz Muller o swojej mamie

Tadeusz Muller przyznał się, że zaczął doceniać i rozumieć swoją mamę, Magdę Gessler, kiedy miał około trzydziestu lat.

Wtedy zrozumiałem, że trzeba zwrócić się ku rodzinie i docenić to, że rodzina jest najważniejsza. Rodzina daje cały początek pokoleniom (...) ja na początku miałem słabsze relacje z mamą, ale my teraz naprawiamy to i spędzamy ze sobą sporo czasu, choć jest to bardzo trudne - powiedział Tadeusz Muller.

Kiedy nastąpił moment przełomowy? To był proces, to nie stało się z dnia na dzień - podkreślał Tadeusz Muller.

Dlaczego nie możemy dogadać się z naszymi rodzicami?

 • Kiedy jesteśmy młodzi, często wydaje się nam, że nasi rodzice są czepialscy i zbyt wymagający.
 • Mamy wrażenie, że nasi rodzice są zbyt zaborczy, np. nie pozwalają nam wychodzić wieczorem lub każą wrócić wcześniej. Tak naprawdę po prostu się o nas martwią.
 • Dzieci i rodziców dzieli przepaść pokoleniowa.
 • Twierdzimy, że nasi rodzice zbyt często nas krytykują. A jak jest naprawdę? Tak naprawdę chcą cały czas dla nas jak najlepiej. Chcą, żebyśmy ułożyli sobie życie lepiej od nich i coś osiągnęli.

Zobacz: Czy dziecko alkoholika też będzie piło?

Jak lepiej dogadywać się z rodzicami?

Jeśli czujesz, że twoje relacje z rodzicami można poprawić, zastosuj się do kilku rad:

 1. 1 Zacznijcie rozmawiać! Rozmowa, zawsze szczera, to klucz do sukcesu! To właśnie dzięki niej możliwe będzie wypracowanie kompromisu.
 2. 2 Przestań traktować rodziców jak wrogów. Oni naprawdę chcą twojego szczęścia i twojego dobra.
 3. 3 Czasem odpuść. Obstawianie przy swoim nie zawsze się opłaca, czasem warto po prostu... odpuścić.
 4. 4 Postaw się w sytuacji rodziców. Kiedy spojrzysz na ich niektóre zakazy czy nakazy z ich perspektywy, nagle może się okazać, że to oni, nie ty, mają rację...
 5. 5 Pozwól rodzicom popełniać błędy. Nikt nie jest idealny i każdy ma prawo do błędów. Twoi rodzice także.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości