Psychologia

Jak zostać psychoterapeutą? Sprawdź drogę rozwoju w Polsce

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Psychoterapeutka z pacjentkami

Chcesz zostać psychoterapeutą? Nie jest to zawód prosty, wymaga specjalnych predyspozycji. Aby zostać psychoterapeutą w Polsce, należy ukończyć studia na wydziale psychologii lub pokrewnym, a następnie uzyskać certyfikat psychoterapeuty. Droga ta nie jest łatwa.

Rzetelne przygotowanie do tego zawodu jest koniecznością – tylko wtedy można z całą odpowiedzialnością podjąć wyzwanie pomagania ludziom z poważnymi problemami. Chcesz wiedzieć, jak zostać psychoterapeutą? Zapraszamy do lektury!

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce?

Zastanawiasz się, jak zostać psychoterapeutą w Polsce? Niestety, droga do wykonywania tego zawodu nie jest łatwa – wręcz przeciwnie. Po pierwsze, należy ukończyć studia wyższe. Nie ma żadnych wytycznych, co do tego, jaki kierunek należy skończyć, aby zostać psychoterapeutą. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak zostać psychoterapeutą po pedagogice, to droga do przejścia przed Tobą jest dokładnie taka sama jak osób, które ukończyły inne kierunki studiów. Oczywiście preferowane są kierunki humanistyczne, a więc psychologia, pedagogika, socjologia, ale również kierunki medyczne.

Uwaga! Ukończenie studiów wyższych to dopiero pierwszy krok do osiągnięcia celu. Kolejnym krokiem koniecznym, aby zostać psychoterapeutą, jest ukończenie kursu kwalifikacyjnego i zdanie egzaminu certyfikującego, którego organizatorem jest Polska Rada Psychoterapii.

Magdalena Chorzewska o depresji

Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
wideo 2/3

Gdzie odbywają się kursy psychoterapeutyczne? W Polsce istnieje kilkanaście placówek, które kształcą przyszłych psychoterapeutów. Można zgłosić się np. do Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, do Sekcji Naukowej Psychoterapii Towarzystwa Psychologicznego i wielu innych działających w naszym kraju. Jak wygląda kurs? Składa się ze szkolenia teoretycznego oraz szkolenia praktycznego:

  • 590 godzin kształcenia teoretycznego oraz kształcenia umiejętności i metod praktycznych,
  • 100 godzin własnego doświadczenia psychoterapeutycznego w systemie indywidualnym lub grupowym,
  • 150 godzin superwizji,
  • 360 godzin stażu.

Oprócz tego należy odbyć 2-letnią praktykę psychoterapeutyczną pod superwizją. Na końcu drogi jest egzamin.

Można także ubiegać się o certyfikat zgodny ze standardami European Association for Psychotherapy, jednak jest on bardziej wymagający. Oprócz tego, iż należy skończyć studia wyższe, najlepiej na kierunku humanistycznym, to dodatkowo trzeba wziąć udział w nie mniej niż 700 godzinach szkolenia praktycznego i teoretycznego, prowadzić własną psychoterapię odpowiednią dla modalności przez okres min. 2 lat, a także odbyć praktyki superwizowane przez okres min. 2 lat. Ale to nadal nie wszystko. Kandydatów czeka okres 4-letniego prowadzenia praktyki psychoterapeutycznej i egzamin certyfikacyjny.

Jak zostać psychoterapeutą uzależnień?

Wiele osób jest ciekawych, jak zostać psychoterapeutą uzależnień. Aby zostać terapeutą uzależnień, oprócz wyższego wykształcenia należy ukończyć również specjalistyczne szkolenie z zakresu terapii osób uzależnionych, a także terapii rodzin osób uzależnionych. Oczywiście, koniecznie należy zdać również odpowiedni egzamin. Psychoterapeuta uzależnień musi przejść taką samą drogę kształcenia jak psychoterapeuta. Często również terapeuci uzależnień powinni mieć dodatkowe kwalifikacje psychoterapeutyczne.

Psychoterapeuta – zawód dla wytrwałych

Bycie psychoterapeutą nie jest łatwe. Przede wszystkim psychoterapeuta powinien być bardzo odporny psychicznie, a jednocześnie empatyczny. Każdego dnia w swojej pracy będzie spotykał ludzi z poważnymi problemami. Z jednej strony musi ich rozumieć i postarać się spojrzeć na świat ich oczami, z drugiej natomiast, powinien zachować odpowiedni dystans – to bardzo trudne. Zawód psychoterapeuty jest również bardzo odpowiedzialny – w końcu terapeuta realnie wpływa na życie innych ludzi. Psychoterapeuta – zawód bez wątpienia dla ludzi odpowiedzialnych, silnych i chcących wciąż pogłębiać swoją wiedzę na temat ludzkiej psychiki.

Psychoterapeuta – zawód mylony z innymi

Często zdarza się, że psychoterapia mylona jest z innymi dziedzinami, np. z psychologią czy psychiatrią. Psychiatra, psycholog oraz psychoterapeuta to zupełnie inni specjaliści.

Psychiatra – psychiatrą może zostać lekarz, który ukończył studia na kierunku medycznym oraz zrobił specjalizację z psychiatrii. Psychiatra zajmuje się leczeniem osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Może przepisywać środki farmakologiczne. Psycholog – osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologii. Zajmuje się procesami, które zachodzą w psychice ludzkiej. Psychoterapeuta – specjalista, który pomaga osobom z problemami natury psychologicznej oraz psychicznej przy wykorzystaniu specjalnych metod.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: NoSystem images/Getty Images

Pozostałe wiadomości