Psychologia

Jak poradzić sobie z odrzuceniem? Konsekwencje i sposoby na przetrwanie

Psychologia

Aktualizacja:
bymuratdeniz/Getty Images

Niektórzy ludzie są wyjątkowo wrażliwi na sytuację odtrącenia przez bliskie osoby. Jak poradzić sobie z odrzuceniem? Psychologowie uważają, że konieczne jest przepracowanie negatywnych uczuć i odpowiednia odporność na ból.

Odrzucenie wywołuje wiele negatywnych reakcji fizjologicznych oraz psychologicznych. Zdecydowanie największy ból pojawia się u nastolatków oraz osób młodych, niedoświadczonych życiowo. Warto wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie z odrzuceniem i co zrobić, aby ból z nim związany się zmniejszył.

Jak poradzić sobie z odrzuceniem? Przyczyny i konsekwencje odtrącenia

Zgodnie z badaniami ewolucjonistów i psychologów, odrzucenie w czasach starożytnych było równoznaczne z wydaniem wyroku śmierci na daną osobę. Oznacza to, że współczesne reakcje ludzi na takie sytuacje mogą wynikać z czynników ewolucyjnych, a także strachu i lęku przed samotnością. Uznaje się, że człowiek jest istotą społeczną, która potrzebuje innych ludzi do funkcjonowania i zdobywania różnych zasobów. Odrzucenie pojawić się może w różnych sytuacjach, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Odtrącenie jest najbardziej bolesne dla dzieci, które zostały źle potraktowane przez swoich rodziców. Szczególne znaczenie ma także odrzucenie przez grupę rówieśniczą lub pierwszą miłość w wieku nastoletnim . Takie zdarzenia mogą spowodować poważne konsekwencje psychiczne, jednak nie zawsze ich skutki są negatywne. Zdarza się, że osoby odrzucane osiągają w życiu bardzo wiele, ponieważ wiedzą, że muszą poradzić sobie samodzielnie. W życiu zawodowym, odrzucenie może dotyczyć zarówno rozmowy rekrutacyjnej, jak i przesyłanych próbek pracy, a także kontaktów ze współpracownikami. Co ciekawe odrzucenie dotyka także osoby znane i popularne, które osiągnęły w życiu bardzo wiele. Przykładem może być autorka serii książek o Harrym Potterze, których publikacja opóźniła się przez odrzucenie ze strony wielu wydawców. Znana na całym świecie Oprah Winfrey została z kolei zwolniona ze swojej pierwszej pracy, jednak nie poddała się i została prezenterką telewizyjną, uwielbianą przez miliony widzów. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z odrzuceniem? Ogromne znaczenie ma tutaj zrozumienie pozytywnych i negatywnych konsekwencji każdego doświadczenia, zamiast pesymistycznego spojrzenia na świat. Odmowa może być więc jednym z czynników osiągnięcia życiowego sukcesu.

Jak radzić sobie z odrzuceniem: sposoby

Zastanawiając się nad konkretnymi metodami radzenia sobie z odrzuceniem, można wybrać kilka najbardziej skutecznych:

  • płacz, krzyk, pozwolenie sobie na złość i smutek, dzięki czemu pokłady złych emocji zmniejszają się – doświadczenie tych emocji jest konieczne do poznania samego siebie, rozmowa z innymi ludźmi, poszukiwanie wsparcia społecznego, co jest odpowiednią metodą w sytuacji, w której osoba odrzucona posiada prawdziwych przyjaciół lub rodzinę, jednak okazanie swoich uczuć może narazić ją na kolejne odrzucenie,
  • zaangażowanie się w inne działania, na przykład w naukę, pracę, wolontariat,
  • zaakceptowanie siebie oraz swoich uczuć, a także zrozumienie, że osoby, które dokonały odrzucenia nie zasługują na miano naszych przyjaciół czy partnera życiowego,
  • przekształcenie znaczenia sytuacji na pozytywną, na przykład uznanie, że w sytuacji odrzucenia przez przyjaciół, możemy znaleźć sobie innych.

Szczególne znaczenie w radzeniu sobie z odrzuceniem ma znalezienie swojego życiowego celu. Zdarza się tak, że osoby samotne poświęcają się nauce lub pracy, a także osiąganiu lepszych wyników finansowych. To właśnie takie jednostki są w stanie zdobyć to, o czym marzą i osiągnąć prawdziwy sukces. Ważna jest także budowa siatki wsparcia społecznego, w której skład wchodzić będą bliskie osoby oraz przyjaciele, którym można zaufać. Warto wiedzieć o tym, że odrzucenie odczuwane jest na poziomie fizycznym w podobny sposób, co zagrożenie zdrowia lub życia, dlatego wiele osób wycofuje się z takiej sytuacji w myśl reakcji: „walcz lub uciekaj”. W rzeczywistości dużo lepszym rozwiązaniem jest walka, wchodzenie w relacje społeczne, a także poszukiwanie wspomnianego celu życiowego. Przetrwanie trudnych sytuacji oraz cierpliwość to bardzo ważne elementy, które pomagają w osiągnięciu swoich zamierzeń. W momentach takich jak rozmowa o pracę lub pierwsza randka, warto zastanowić się nad swoimi pozytywnymi cechami, wypisać je sobie na kartce i powtarzać pewność siebie sprawia, że człowiek nie ulega odrzuceniu sprawiając wrażenie silnego psychicznie.

Catherine FitzGerald wybaczyła Dominicowi Westowi. Aktor został niedawno przyłapany na zdradzie. Paparazzi zrobili mu zdjęcia podczas randki z Lily James w Rzymie. FitzGerald dowiedziała się o romansie z internetu.

Zobacz także:

Edyta Pazura przyznała się do walki z depresją. "Myślałam, że po tym wszystkim, nic mi już nie zaszkodzi"

Czego nie mówić osobom, które zmagają się z depresją?

Białe związki plagą naszych czasów. Jak odzyskać chęć do seksu?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości