Psychologia

"Ekskluzywny Menel" o problemie utraty męskości: "Zacierają się różnice między płciami"

Psychologia

Dzisiejsi mężczyźni mają wiele zadań. Mają być równocześnie mężami, ojcami, kochankami, żywicielami rodziny, kumplami, pracownikami, a także przyjaciółkami i gosposiami. Czy na tym cierpi ich męskość? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział bloger Kamil Pawelski oraz specjalistka medycyny męskiej, dr Ewa Kempisty-Jeznach.

Książka "Ekskluzywnego Menela"

Współcześni mężczyźni ciągle się zmieniają. Starają się sprostać każdej roli, przez co później często zdają sobie sprawę, że są zagubieni. Nie wiedzą, kim są i kim powinni być. Należy bowiem pamiętać, że ich siłą jest testosteron, który sprawia, że dobrze czują się jako liderzy. Z tego powodu Kamil Pawelski (znany szerzej jako "Ekskluzywny Menel") napisał książkę pt. "Pytania o męskość. Kamil Pawelski w rozmowie z dr Ewą Kempisty-Jeznach", która bardzo szeroko traktuje o męskich problemach XXI wieku.

- Zależało mi na stworzeniu materiału, w którym zderzę siebie, czyli faceta po przejściach, typowego milenialsa, z doświadczeniem lekarza medycyny męskiej, ale też i kobiety, czyli takiego Marsa i Wenus - wyjaśnił Kamil Pawelski w Dzień Dobry TVN.

Bloger utrzymuje, że nie może powiedzieć, że teraz już nie ma problemów ze swoją męskością, jednak choć jest facetem po przejściach, życie traktuje jako proces. Wie, że codziennie będą jakieś zdarzenia, które sprawią, że wciąż wszystko będzie się w nim kształtowało.

- Pan się nam obnażył. Kamil po prostu pokazuje całe swoje życie, swoją męskość, swoje słabe strony - za co go podziwiałam - i się strasznie spieramy. Kłócimy się o to, jaka była rola kiedyś, jaka jest dzisiaj i czy faktycznie kobieta ma mieć bardzo ważną rolę czy mężczyzna. Gdzie jest się najlepiej spotkać - powiedziała dr Ewa Kempisty-Jeznach.

Mężczyźni w XXI wieku

Ta książka jest dla Kamila Pawelskiego swego rodzaju misją. Chciał, aby w przestrzeni publicznej zaczęto mówić o męskości w pozytywny sposób. Bardzo często słyszy się bowiem o toksycznej męskości, natomiast on chciał podkreślić, że mężczyźni mają też dobre cechy. Publikacja została stworzona jako lustro dla mężczyzn, ale też podpowiedź dla kobiet, by mogły lepiej zrozumieć partnerów. "Pytania o męskość. Kamil Pawelski w rozmowie z dr Ewą Kempisty-Jeznach" poszerza horyzonty i obdziera z prawdy.

- Zacierają się różnice między płciami i właśnie podczas tej rozmowy to bardzo ładnie wyszło. Wydaje mi się, że przyszedł czas, w którym my, mężczyźni, musimy sami przed sobą wytwarzać przestrzeń, w której będziemy definiować, co dla nas znaczy być mężczyzną w obecnym świecie. Świat się już nie dopasuje do nas, to my się musimy dopasować do zmieniającego się świata . (...) Tam rozmawiamy przez sferę psychologiczną, ale też sferę seksualną, czy kwestę partnerstwa - o którym dużo się mówi, a mam wrażenie, że nie wszyscy rozumieją, na czym polega partnerstwo - powiedział Kamil Pawelski w naszym programie.

Blogerowi niedawno, bo zaledwie miesiąc temu, urodziło się drugie dziecko. Podkreślił, że to bardzo ważne zadanie, gdyż dla pociech ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu. Siłę partnerskiego wychowania dziecka widać potem w dziecku.

- Wydaje mi się, że bycie ojcem jest czymś, co jest dla mnie wyzwaniem, ale jednocześnie zobowiązaniem. (...) Z perspektywy czasu pamiętam nieobecność mojego taty w czasach, kiedy się wychowywałem i zdaję sobie sprawę, jak ważną rolą moją i mojej Wiktorii jest bycie dla naszych dzieci. Chcę stworzyć taki świat, w którym mój syn będzie dorastał bez kryzysu tożsamościowego jako facet - dodał "Ekskluzywny Menel".

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości