Psychologia

Dorota Wellman: "Kompleksy nas zabijają - nie przejmujmy się drobiazgami"

Psychologia

Aktualizacja:

O przełamywaniu kompleksów i skupieniu się na sobie, opowiedziały nam w Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, która właśnie wydała książkę: "I Ty możesz zostać modelką!" i Kalina Białek - dziennikarka telewizyjna i jedna z bohaterek książki Doroty - "Ideał jest trochę nudny, nie zawsze warto być idealnym".

Zobacz też: Czat z Dorotą Wellman >>>

Co znajdziemy w książce Doroty Wellman?

Zaprosiłam swoje koleżanki, przyjaciółki - zwykłe kobiety, nie modelki, które mają idealne wymiary, żeby pokazać, że każda z nas jest inna, żeby zastanowić się nad tym, czym możemy się pochwalić. Z czego możemy być w sobie dumne.

Jak kompleksy niszczą nasze życie zdaniem Doroty Wellman?

Na każdym spotkaniu z kobietami słyszę to samo, gdy pytam - co masz fajnego w sobie: - mam nogi złe, źle wyglądam, mam za dużo tutaj..., zamiast zacząć od tego co dobre. Kompleksy nas zabijają i powodują to, że wielu rzeczy nie robimy, bo nas blokują. Jakieś wyobrażenie o tym, że ktoś zwróci na to uwagę. Powodują, że nie rozwijamy pasji, rezygnujemy z różnych szans.

Zobacz też: Anna Markowska z Top Model miała raka. Jak walczy z kompleksami? >>> 

Jak radzić sobie z kompleksami?

Dorota:

Nie przejmować sie drobiazgami. Musimy pamiętać, że często to my jesteśmy pierwszym, największym krytykiem własnej osoby.

Kalina:

Nie hoduję kompleksów, nie pielęgnuję, nie rozmyślam o nich ustawicznie. Albo odkładam do szuflady, zamykam, mówię - trudno taka jestem, tak mnie Bóg stworzył, albo zmieniam - jeśli kompleks da się zmienić. Mam mega problemy ze wzrostem (...) w niektórych samochodach muszę poduszkę sobie podkładać, ale pomyślałam, że mam fajne nogi. Dlaczego nie iść w tym kierunku? Jest tyle rzeczy, ktróre moga nas budować, że na kompleksy szkoda czasu.

Zobacz też: Mój mąż nie dba o siebie! Co robić? >> 

Jak wykształcić w sobie odpornosć na kompleksy? Jak radzić sobie ze swoimi problemami, które potrafią zniszczyć nam życie?

Spokojną pewność siebie wyniosłam z domu.(...) To dali mi rodzice - utrwalanie mnie w tym, że jestem fajnym człowiekiem, że wiele potrafię. To dało mi siłę na całe życie. Uważam, że to jest najlepsza rzecz jaką mogli mi dać.

Zobacz też: Okres dojrzewania - zmiany psychiczne u dziewcząt i chłopców >>> 

Zdaniem Doroty Wellman trzeba zacząć od tego, żeby się spokojnie sobie przyjrzeć:

  • co mam fajnego
  • co umiem
  • co potrafię
  • jakie mam możliwości
  • jakie mam umiejętności

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości