Psychologia

Czym jest neurokognitywistyka i czy warto ją studiować?

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z zakresu kognitywistyki zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne.

Kognitywistyka zajmuje się poznaniem człowieka, funkcjonowania jego umysłu i zaburzeń psychicznych, a także podłoża neurobiologicznego. Neurokognitywistyka powstała na bazie kognitywnej psychologii (czyli psychologii poznawczej) oraz neurobiologii. Coraz więcej maturzystów decyduje się na studia z zakresu neurokognitywistyki, które łączą zainteresowania i pasje z możliwościami zawodowymi.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Czym jest neurokognitywistyka?

Kognitywistyka to termin, który pochodzi od łacińskiego słowa "cognitio", które oznacza poznawanie, rozumienie istoty rzeczy. Kognitywistyka jest dziedziną, która zajmuje się zasadami funkcjonowania mózgu, rozumieniem bodźców zmysłowych, a także procesami poznawczymi, takimi jak:

 • organizacja procesów percepcji zmysłowej (na przykład widzenie, słuchanie),
 • uczenie się,
 • procesy pamięciowe,
 • motywacja wewnętrzna człowieka,
 • myślenie i rozumowanie,
 • sposób tworzenia wypowiedzi, kwestie językowe,
 • marzenia senne i stany świadomości.

Na bazie kognitywistyki nabudowana jest neurokognitywistyka, która czerpie w dużej mierze z nauk o mózgu. Przedmiotem badań neurokognitywistyki jest stwierdzenie, jak umysł postrzega, przetwarza, interpretuje i zapamiętuje różne informacje. Neurokognitywiści uważają, że zachowanie człowieka nie jest konsekwencją jego woli, tylko procesów zachodzących w układzie nerwowym. Rozwój badań neurobiologicznych datuje się na koniec XIX wieku, natomiast neurokognitywistyka zaczęła rozwijać się dynamicznie w drugiej połowie XX wieku i na początku XXI wieku. Prekursorem neurokognitywistyki był David Marr, matematyk i neurofizjolog. Zastanawiał się nad tym, w jaki sposób ludzki mózg przetwarza informacje i jakie są metody tego przetwarzania. Neurokognitywistyka to dziedzina interdyscyplinarna, która działa na styku wielu różnych nauk. Wśród jej metod można wyróżnić:

 • poszukiwanie faktów na zasadzie obserwacji i czerpanie przesłanek z psychologii, biologii, nauk o mózgu,
 • modelowanie matematyczne,
 • modelowanie komputerowe,
 • obrazowanie przeżyciowe (za pomocą nowoczesnych sprzętów wykorzystywanych w neurobiologii i medycynie).

Neurokognitywistyka wykorzystuje także osiągnięcia dotyczące sztucznej inteligencji i próbuje powielić pewne funkcje mózgu w systemach komputerowych oraz maszynach.

Jak wyglądają studia z zakresu neurokognitywistyki?

Neurokognitywistyka to wymagające studia, które wymagają zarówno wiedzy podstawowej z zakresu przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych oraz społecznych. W trakcie studiów pojawiają się przedmioty z psychologii ogólnej, psychologii poznawczej, neurobiologii, neuropsychologii, fizjologii czy neuroobrazowania. Studia są nie tylko teoretycznym, ale także praktycznym doświadczeniem, ponieważ ta specjalność oferuje warsztaty z obrazowania mózgu, analizy EEG i modeli sieci neuronalnych. W Polsce neurokognitywistyka to mało rozwinięty kierunek studiów, który pojawia się tylko na kilku uczelniach. Na Uniwersytecie Jagiellońskim istnieje dopiero od 2016 roku. Z kolei studia podyplomowe z neurokognitywistyki nie pojawiły się jeszcze na polskim rynku uczelnianym, jednak warto pamiętać, że studenci psychologii mogą wybrać jako specjalność neuropsychologię lub neurokognitywistykę i kształcić się w tym kierunku w trakcie studiów magisterskich.

Po neurokognitywistyce można znaleźć pracę zarówno w placówkach naukowo-badawczych oraz laboratoriach, jak i w firmach zajmujących się reklamą, marketingiem i PR. Zdecydowanie neurokognitywistyka to bardzo dobra opcja dla tych osób, które chcą się skoncentrować na działalności naukowej lub robić doktorat. Najwięcej możliwości oferują zagraniczne ośrodki badawcze, jednak zawsze można zdecydować się na staż lub wyjazd zagraniczny jeszcze w trakcie studiów, aby nawiązać znajomości. Neurokognitywistyka przygotowuje także bardzo dobrze do projektowania reklam, na które podatny będzie ludzki mózg, a także do rozumienia zachowań konsumentów. Po studiach z zakresu neurokognitywistyki można także zdecydować się na psychologię kliniczną. Rynek pracy dla neurokognitywistów wciąż się rozwija, ponieważ specjaliści w zakresie poznawania i rozumienia ludzkiego mózgu oraz jego zachowań są coraz bardziej potrzebni. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: SIphotography/Getty Images

Pozostałe wiadomości