Coraz więcej Polaków ma depresję. Psychiatra: "Ludzie nie wytrzymują tempa życia"

Psychologia

Aktualizacja:

1,5 miliona osób cierpi w Polsce na depresję. Coraz częściej są to ludzie aktywni zawodowo i odnoszący sukcesy. Według ekspertów, powodem jest m.in. szybkie tempo życia i zaburzenie proporcji między pracą a wypoczynkiem. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. O przyczynach, objawach i leczeniu depresji rozmawialiśmy z psychiatrą Dariuszem Wasilewski.

Co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna w ciągu życia ma co najmniej jeden epizod depresji - twierdzą psychiatrzy. U kobiet z reguły pojawia się on po urodzeniu dziecka, a u mężczyzn w związku z niepowodzeniami zawodowymi. Najczęściej jest diagnozowana u osób między 20. a 40. rokiem życia. Panie cierpią na nią dwukrotnie częściej. W Polsce liczbę osób z depresją szacuje się już na 1,5 mln.

Zgodnie z przewidywaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja zajmie drugie miejsce wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci lub uszczerbku na zdrowiu. Już teraz na świecie co roku przyczynia się do miliona zgonów, co oznacza, że codziennie umiera 3800 osób. Jest bowiem głównym czynnikiem ryzyka samobójstwa.

Depresja - dlaczego chorujemy

Coraz częściej depresja nie jest związana z jakąś tragedią życiową, np. utratą dziecka. Napędzana jest w dużym stopniu przez współczesny styl życia: szybkie tempo, brak równowagi między pracą a wypoczynkiem oraz przeciążenie obowiązkami.

Odsetek depresji biologicznych, wrodzonych, które zawsze były, od czasów Hipokratesa, w zasadzie się nie zmienia. Natomiast niewątpliwie obserwujemy wzrost depresji związanych z cywilizacją, tempem życia, szaleństwem korporacyjnym. Po prostu ludzie nie wytrzymują tego tempa, prowadzą niemalże samobójczy tryb życia, nie mają czasu na wypoczynek

- mówi psychiatra Dariusz Wasilewski.

Depresja kojarzy się ze smutkiem, melancholią, brakiem energii. Na objawy często nie zwracamy uwagi.

Depresja może przyjść znienacka, może się rozwijać i w pewnym momencie wybuchnąć

-podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle cierpi z powodu pojedynczych objawów. Niestety, ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób ze zdiagnozowaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie.

Koncert „No bo ty się boisz myszy…”

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją 24. lutego odbędzie się koncert charytatywny „No bo ty się boisz myszy…” organizowany przez Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji. Na scenie warszawskiego Teatru Polonia wystąpią m.in. Agata Kulesza, Katarzyna Nosowska i Kuba Sienkiewicz. Całość poprowadzą dr Dariusz Wasilewski i Joanna Kołaczkowska.

Charytatywne Koncerty Pogodne są organizowane od 2008 roku. Ich celem jest zwrócenie uwagi na problem depresji w sposób pobudzający emocje bardziej, niż konwencjonalne projekty merytoryczne. Dochody są w całości przeznaczone na działania edukacyjne dla chorych i ich rodzin.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot