Psychologia

Co zrobić, żeby nie zabić partnera na urlopie?

Psychologia

Aktualizacja:

Jak zaplanować urlop, żeby nie stał się koszmarem? Jak podzielić zadania: szukanie hotelu, przelotu, przejazdu, atrakcji? O planowaniu idealnego urlopu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  • Jak przeżyć urlop z partnerem i się nie rozstać?
  • Dlaczego pary kłócą się na wspólnych wyjazdach?
  • Jak zapanować nad kryzysem w związku na wakacjach? Proste porady

Zobacz: Jak wziąć urlop w 2019 roku, żeby mieć długi urlop?

Jak zaplanować urlop? O planowaniu urlopu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Anną Kerth - aktorką, Jarosławem Jakimowiczem - aktorem i Magdaleną Chorzewską - psycholog.

Jak przeżyć urlop z partnerem i się nie rozstać?

Anna Kerth uważa, że przed wyjazdem należy zaplanować, która osoba w związku jest za co odpowiedzialna. To klucz do sukcesu. Należy ustalić razem dokąd jedziemy, jedna osoba może być odpowiedzialna za szukanie biletów lotniczych, hotelu, a na przykład druga będzie odpowiedzialna za pakowanie każdego członka naszej rodziny.

Więcej:

Kierunek Gruzja – wiza potrzebna Polakom czy nie?

Dlaczego pary kłócą się na wspólnych wyjazdach?

Zwłaszcza na pierwszym wspólnym wyjeździe może dojść do konfliktów. Poznajemy wtedy bliżej naszego partnera w innym środowisku. Takie sytuacje zdarzają się też w dłuższych związkach.

Zazwyczaj my nie znamy z naszymi partnerami. Mamy osobne życia, spotykamy się na chwilę w mieszkaniu i nagle z rozpędu wyjeżdżamy na wakacje. Lądujemy w małym, ciasnym hoteliku (...) i się zaczyna! - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN psycholog Magdalena Chorzewska.

Nasze spędzanie dużej ilości czasu razem, np. podczas urlopu, często pokazuje braki i niedostatki w naszym związku, nasila żale i agresję, powoduje napięcie emocjonalne, a do tego unaocznia to, czego w zabieganym, codziennym życiu nie chcemy widzieć.

Jak zapanować nad kryzysem w związku na wakacjach? Proste porady

Jak uniknąć kryzysu z partnerem na wakacjach? Jak rozwiązywać ewentualne konflikty? Pierwszą i podstawową zasadą jest bycie elastycznym.

  • Niestety nie ma prostej recepty na to, jak uniknąć kryzysu podczas urlopu z drugą połówką. Nad relacją trzeba pracować cały czas. Psycholog Magdalena Chorzewska radzi, żeby przed wyjazdem -jeśli mamy jakiś konflikt, "zadrę" - rozwiązać ten problem przed. Jeśli tego nie zrobimy, problem wróci na urlopie ze zdwojoną siłą.
  • Warto nauczyć się rozwiązywać konflikty i nauczyć się kłócić. Jeśli dopada nas napięcie emocjonalne, to pomaga bardzo umiejętność nazwania tych emocji i tego czego potrzebujemy od partnera.
  • Kiedy kłótnia zacznie się na dobre, warto odseparować się na chwilę, przemyśleć o co nam dokładnie chodzi i nazwać swoje oczekiwania. Ta chwila pozwolić naszym emocjom się uspokoić i nam spojrzeć na sytuację bardziej obiektywnie. Na urlopie eskalacja konfliktu nie ma sensu. Najlepiej nawet te najmniejsze "zadry" wyjaśnić od razu, zanim dojdzie do wybuchu!

Zobacz więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości